MojElektromobil

Autopilot v Tesle, ale aj všeobecne, ešte nie je na takej úrovni, aby mohol fungovať úplne samostatne. Každá automobilka má túto informáciu uvedenú vo svojich podmienkach, no zdá sa, že vodiči to veľmi nerešpektujú. Často sme sa v minulosti stretli s rôznymi videami, ktoré ukazovali nezodpovednosť majiteľov vozidiel pri používaní autopilota, pretože nedávali pozor. Bolo len otázkou času, kedy sa stane nejaké nešťastie.

Nevenoval pozornosť a zabil človeka

Portál Electrek informoval o tom, že vodič Tesly bol zatknutý po tom, čo počas jazdy s použitím autopilota nevenoval dostatočnú pozornosť vedeniu vozidla a prešiel motorkára, ktorý bohužiaľ zahynul. Táto nehoda sa stala 19. apríla v okrese Snohomish v štáte Washington v USA.

Tesla Model 3 Highland
Tesla Model 3 Highland

V Tesla sa viezol 56-ročný muž, ktorý počas jazdy aktivoval funkciu autopilota a namiesto šoférovania sa venoval svojmu telefónu. Vozidlo počas jazdy prešlo cez motorkára, ktorý bol na mieste mŕtvy. Išlo len o 28-ročného Jeffreyho Nissena. Vodič sa síce priznal k požitiu alkoholických nápojov deň pred udalosťou, no dychová skúška bola negatívna. Zároveň sa priznal, že počas nehody telefonoval a nedával pozor na cestu.

Vodič bol zatknutý a obvinený zo zabitia, zároveň zložil kauciu 100-tisíc dolárov. Vozidlo, ktoré spôsobilo zrážku, bola Tesla Model S z roku 2022.

Autopilot stále nie je hotový produkt, netreba preceňovať jeho schopnosti

Opäť zdôrazňujeme, že autopilot je skvelá funkcionalita, ktorá môže zachrániť život a pomôcť v náročných situáciách, no zveriť mu kompletne kontrolu nad vozidlom a nevenovať pozornosť jazde vôbec nie je rozumným riešením. Nejde o úplne finálny produkt, neprešiel všetkými testami a certifikáciami. K tomuto má stále pomerne ďaleko.

Tesla Model S
Tesla Model S | Zdroj: Tesla

Tesla žiada vodičov, aby vždy pri používaní autopilota dávali pozor a plne sa venovali vedeniu vozidla. V minulosti sa automobilka kvôli tejto funkcionalite dostala do viacerých súdnych sporov, ktoré všetky vyhrala. Stále platí, že za vozidlo je zodpovedný vodič, nie autopilot.

Mohlo by vás zaujímať:

Koľko stojí autopilot od Tesly?

Autopilot, respektíve Full Self Driving funkcionalita od Tesly je spoplatnená, no len nedávno bola cena výrazne znížená. Predplatné bolo doteraz vo výške 199 amerických dolárov mesačne, teraz je to len 99 USD mesačne. Rovnako sa znížila aj cena za doživotné zakúpenie licencie, a to z pôvodných 12-tisíc USD na 8-tisíc. Full Self Driving je pre každého nového majiteľa Tesly počas prvého mesiaca na skúšku úplne zdarma.

Náš tip
Elektromobil Roka 2024 powered by ČSOB Leasing: Poznáme najlepšie elektromobily na Slovensku
1. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+