MojElektromobil

Zlacňovanie pokračuje. Len nedávno sme informovali o tom, že automobilka Tesla znižuje cenu predplatného Full Self-Driving na polovicu, a to z pôvodných 199 USD mesačne na 99. Nižšia cena však pôvodne platila len pre predplatné. Tesla má ale v ponuke možnosť zakúpiť si funkcionalitu doživotne, tu sa cena nemenila, až doteraz.

Doživotná licencia stála doteraz 12-tisíc dolárov. Portál Electrek informoval o tom, že sa znižuje o 4000 USD na aktuálnych 8000 USD. Ceny sa znížili aj v Kanade, a to zo 16-tisíc kanadských dolárov na 11-tisíc.

Nemali by ste prehliadnuť:

Bolo len otázkou času, kedy automobilka zníži aj túto sumu, keďže po úprave cien predplatného na polovicu jednorazová kúpa veľmi nedávala zmysel. Návratnosť investície bola v tomto prípade až 10 rokov a je možné, že pôvodný majiteľ svoju Teslu za tento čas vymení.

Nový majiteľ Tesly automaticky získava Full Self-Driving funkcionalitu na 30 dní úplne zdarma, aby si vyskúšal všetky možnosti, ktoré dokáže. Neskôr sa môže rozhodnúť, či si ju zakúpi, prípadne predplatí. Tesla FSD sa neustále vylepšuje a stáva sa čoraz schopnejším, čo by logicky malo vyústiť k vyššej cene predplatného, hovorí Musk. Z tohto dôvodu bolo v minulosti predplatné viackrát zvýšené.

Tesla zlacňuje svojho autopilota. Full Self-Driving teraz stojí len polovicu

16.4.2024

Majitelia elektromobilov Tesla mali počas uplynulých dvoch týždňov možnosť testovať FSD úplne zdarma. Toto obdobie už skončilo a opäť je dostupné na zakúpenie, prípadne ako predplatné. Dobrou správou je, že cena predplatného je znížená na polovicu. Na tému upozornil portál Insideevs.

Čo je Tesla FSD?

Ide o súbor funkcií asistencie vodiča, ktorý vyvinula automobilka Tesla. Funkcie sú navrhnuté tak, aby poskytovali aktívnejšiu podporu a asitenciu pri riadení vozidla pod dohľadom šoféra. Hneď na začiatku je potrebné uvedomiť si, že systém síce dokáže jazdiť samostatne, no z Tesly nerobí autonómne auto. Vodič stále musí venovať pozornosť premávke a byť pripravený kedykoľvek zasiahnuť a prevziať kontrolu nad vozidlom.

Tesla FSD dokáže napríklad:

  • Udržiavať auto v jazdnom pruhu
  • Zmeniť jazdný pruh
  • Navigovať po diaľnici pomocou
  • Reagovať na semafory a značky STOPky (v beta verzii)

Vyzerá to tak, že Elon Musk znížením ceny reagoval na post na sociálnej sieti X, ktorú taktiež vlastní. Píše sa v ňom, že ak by Tesla znížila predplatné na 99 USD mesačne, zaznamenala by nárast v počte predplatiteľov.

A to sa saj stalo. Neprešiel ani celý deň a automobilka oznámila zníženie ceny z pôvodných 199 dolárov mesačne na spomínaných 99 USD. Šoféri, ktorí mali predtým záujem FSD vyskúšať, no prišlo im to zbytočne drahé, by sa pre predplatenie služby mohli rozhodnúť práve teraz, po znížení ceny na polovicu.

Tesla Model 3 Highlan
Tesla Model 3 Highland

Zdroj uvádza, že ak máte záujem funkcionalitu si zaplatiť jednorazovo, cena zostala na úrovni 12-tisíc dolárov. To sa rovná výške predplatného za 121 mesiacov, čiže 10 rokov.

Zníženie ceny predplatného je do veľkej miery reakciou na konkurenciu. Takýto systém samozrejme nevyvíja len Tesla, ale na trhu sú aj ďalšie automobilky, ktoré sú už pomerne ďaleko. Predplatné Super Cruise od GM napríklad stojí 2200 dolárov, za ktoré zákazník dostane predplatné na tri roky. Po uplynutí tejto doby je cena predplatného len 25 USD mesačne.  Ford BlueCruise stojí buď 75 USD mesačne, 800 USD ročne alebo 2100 USD na 3 roky.

Náš tip
Dlho očakávaný elektromobil Xiaomi SU7 má veľké problémy s kvalitou
22. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+