MojElektromobil

Čínska automobilka IM Motors oficiálne uviedla na trh nové elektrické vozidlo IM L6. Ide o štvrtý sériový model automobilky a druhý sedan v ponuke. Novinka bude dostupná zatiaľ len pre čínsky trh. Čo všetko ponúkne? Viac informácií prezradil portál cnevpost.

Veľmi nízka cena

V prvom rade zaujímavú cenu, ktorá začína na 230 000 yuanoch – v prepočte približne 29 800 €. V ponuke budú aj edície Max Performance a Max Lightyear, ktoré budú o niečo drahšie, no ponúknu vyšší výkon a väčšie batérie. V súvislosti s cenou je však potrebné dodať, že ide o čínsku cenu. V prípade, ak by sa takéto vozidlo predávalo u nás (čo sa pravdepodobne nestane), bolo by vzhľadom na dovozné clo a dane určite drahšie.

IM L6
IM L6 | Zdroj: cnevpost

Ide o sedan strednej triedy s dĺžkou 4 931 mm a pomerne štedrým rázvorom 2 950 mm. Vo vnútri by vďaka tomu malo byť dostatok priestoru aj pre vyšších cestujúcich. Najbližšia konkurencia tomuto modelu by mala byť napríklad Tesla Model 3 alebo Zeekr 007.

Takmer 800 koní pod kapotou

Čo sa týka pohonného ústrojenstva, v základe je verzia s pohonom zadných kolies a výkonom 216 kW. Variant s dvoma motormi ponúkne výkon až 579 kW. Počas predstavenia automobilka vyzdvihla aj inteligentný digitálny podvozok VMC (Vehicle Motion Control) a tvrdí, že táto technológia umožňuje aj takzvaný “crab walk.”

IM L6
IM L6 | Zdroj: cnevpost

V najvyššej výbave bude vozidlo dostupné s polovodičovou batériou a 900 V architektúrou, ktorá umožňuje vysoké nabíjacie výkony pri nižších stratách. Viac informácií o architektúrach nájdete v článku 800 V alebo 400 V architektúra. Aké sú výhody a nevýhody? Tento variant ponúkne kapacitu až 130 kWh a dojazd viac ako 1000 km podľa metodiky CLTC.

400 kW nabíjanie

Najmodernejšie technológie vo vnútri vozidla umožňujú extra rýchle nabíjanie, ktoré dosahuje v maxime úroveň až 400 kW. Len pre predstavu, takto výkonnú nabíjaciu stanicu na Slovensku ešte nemáme. 400 kW stojany sú momentálne vo výstavbe v Bratislave na Landererovej ulici. Ak tento výkon prenesieme do reálnych čísel, tak za 12 minút nabíjania získa vozidlo dojazd 400 kilometrov.

Mohlo by vás zaujímať:

Ostatné verzie modelu budú dodávané taktiež s veľkými batériami, konkrétne 90 kWh a 100 kWh. Automobilka v ich prípade sľubuje dojazd 700 a 770 kilometrov. Srdcom moderného interiéru a infotainmentu je výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 839P.

Náš tip
Nearcharger.sk: Nové testy, pohľad na konferenciu eFleet Day 2024 a praktický tip | Prehľad T15/2024
13. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+