MojElektromobil
  • Fisker čelí vlne rušenia rezervácií na svoje elektromobily
  • Počet zrušených rezervácií modelu Ocean nedávno presiahol 40-tisíc
  • Predobjednávky boli spustené koncom roka 2019
  • Fisker nedávno pozastavil výrobu svojho elektromobilu a znížil jeho cenu o 39 percent

Portál Businessinsider informoval o tom, že podľa uniknutých údajov zrušili svoju predobjednávku na elektrický Fisker Ocean desaťtisíce zákazníkov. To môže pre fungovanie automobilky predstavovať vážny problém, stále sa snaží získať financovanie, ktoré pokryje prevádzkové náklady. Hovorí sa dokonca aj o tom, že to môže skončiť bankrotom.

40-tisíc zrušených predobjednávok

Zdroje hovoria údajne až o 40-tisíc zrušených rezerváciách z celkových 70 000 v súvislosti s elektromobilom Fisker Ocean. Automobilka začala s predobjednávkami v novembri 2019, pričom vo februári minulého roka oznámila, že registruje už viac ako 65-tisíc rezervácií. V poslednom období sa však karta otáča, informácie hovoria o tom, že denne zruší svoju predobjednávku 70-80 zákazníkov. Zrušenie rezervácií predstavuje veľký problém a prichádza v najhoršom čase, pretože práve teraz potrebuje Fisker získať príjmy pre svoje ďalšie fungovanie.

Fisker Ocean
Fisker Ocean

Jedna rezervácia stojí 250 amerických dolárov a tí, ktorí si rezervujú viac ako jeden model, majú nárok na vrátenie 100 USD, ak predobjednávku zrušia. V prípade predobjednávky len jedného modelu a jej zrušení musí Fisker vrátiť jej plnú hodnotu, čiže 250 USD. To síce neznie ako veľa, no ak naozaj bolo zrušených 40-tisíc predobjednávok, suma, ktorú musí Fisker vrátiť, sa môže vyšplhať až na 10 miliónov dolárov. A to už nie je zanedbateľná čiastka.

Hrozí bankrot?

Fisker Ocean bol oficiálne na trh uvedený v lete minulého roka a dodaných bolo už viac ako 6 000 kusov. Automobilka počet dodávok potvrdila, no k zrušeniu predobjednávok sa nijako nevyjadrila. S cieľom zvýšiť predaje dokonca Fisker výrazne znížil cenu za svoj vlajkový elektromobil, a to až o 39 percent. Najdostupnejšia verzia sa tak predáva za cenu približne 25-tisíc dolárov.

Mohlo by vás zaujímať:

Výroba elektromobilu je teraz pozastavená na 6 týždňov. Finančná situácia spoločnosti teraz nevyzerá veľmi nádejne a je dokonca možný aj bankrot. Údajne prebiehali aj rokovania s veľkou automobilkou, ktoré zlyhali. Fisker teraz vyhodnocuje alternatívy a rozhoduje sa, aký postup zvolí do budúcnosti.

Náš tip
Exkluzívne: Na okruhu sme otestovali najvýkonnejšie Porsche všetkých čias – Porsche Taycan Turbo GT
9. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+