MojElektromobil

Od predstavenia ubehli dva roky a spoločnosť už začala prijímať objednávky na svoj druhý model, Fisker PEAR, no európskeho predstavenia sa elektromobil Fisker Ocean dočkal až na aktuálne prebiehajúcej výstave MWC 2022. Chvíľu to teda trvalo, no práve v Barcelone sme sa dozvedeli všetky kľúčové informácie, vrátane predajnej ceny a očakávaného termínu dodania.

Päťmiestne elektrické SUV sa pýši dojazdom 440 km, respektíve 630 km (WLTP), v závislosti od konkrétnej konfigurácie. Cena základnej verzie bude začínať na 41 900€, potvrdená bola pre Španielsko. V prípade najvyššej konfigurácie konkretizovaná nebola, no odhady uvádzajú, že by sa mala priblížiť k hranici 70 000€. Vychádza to z americkej ceny, ktorá je stanovená na 68 999 dolárov.

Automobilka Fisker uvádza, že elektrické SUV sa dostane do predaja v Európe a vybraných škandinávskych krajinách krátko po spustení sériovej výroby, ktorá je naplánovaná na november 2022. Medzitým už malo byť vyrobených 47 prototypov, ktoré sú využívané na testovanie, prípadne certifikačné procesy.

V súvislosti s modelom Fisker Ocean spomína základnú základu na 6 rokov, prípadne 100 000 najazdených kilometrov. Na batérie a elektrickú platformu bude platiť záruka počas obdobie 10 rokov alebo 160 000 najazdených kilometrov. Elektromobil je zaujímavý aj doplnkovou výbavou, v ktorej sa nachádza solárna strecha. Tá by za ideálnych podmienok pri využívaní v slnečných oblastiach mohla ročne vygenerovať dostatok energie na prejdenie približne 2000 km.

Spoločnosť uvádza, že aktívne pracuje na rozsiahlej európskej stratégií, nakoľko tunajší trh považuje za kľúčový. Nedávno otvorili pobočku v Mníchove a teraz sa sústredí na vybudovanie ďalšieho centra v Nemecku, pričom počíta s tým, že nasledovať budú ďalšie nešpecifikované európske krajiny.

Fisker Ocean na MWC 2022 | Foto: Michal Chabada
Fisker Ocean na MWC 2022 | Foto: Michal Chabada
Fisker Ocean na MWC 2022 | Foto: Michal Chabada

Fisker Ocean: Fotogaléria

Fisker Ocean: Elektrické SUV so solárnou strechou a lákavou cenou

Tohtoročný veľtrh spotrebnej elektroniky CES 2020 je aj dejiskom prezentácií viacerých elektromobilov. Okrem prekvapivého vystúpenia spoločnosti SONY s konceptom Vision-S, túto príležitosť plnú mediálneho ruchu využil aj Henrik Fisker, zakľadateľ automobilky Fisker.

Predstavil tu svoje nové elektrické SUV s názvom Ocean, ktoré by do masovej výroby malo doraziť už v priebehu budúceho roka. Prví zákazníci by sa následne mali svojho kúsku dočkať koncom budúceho, prípadne začiatkom roka 2022.

Čím má Fisker Ocean zaujať?

To, čím je Fisker Ocean obzvlášť pozoruhodný, sú solárne panely umiestnené na streche vozidla. Odhady hovoria, že ročne pri ideálnych podmienkach dokáže vyprodukovať energiu na prejdenie približne 1600 km. Výroba priznáva, že to nie extrémne lákavé číslo, no považuje to za rozumný začiatok.

Ako informuje portál TheVerge, elektrické SUV výrobca označuje ako “najudržateľnejšie vozidlo na svete”, pričom toto tvrdenie opiera o spomínanú strechu a “100 % veganský interiér” pozostávajúci aj z recyklovaných koberčekov a materiálov vytvorených z plastových fliaš a odpadu z gumy. Časť z nich má byť dokonca vylovená z odpadu v moriach.

Známych je aj niekoľko technických podrobností o chystanom SUV. Fisker Ocean má ponúknuť dojazd v rozmedzí 402 až 482 km. K dispozícii bude viacero konfigurácií s rôznym pohonom, pričom základom bude podľa dostupných informácií variant s jedným elektromotorom a batériou s kapacitou približne 80 kWh.

V najvyššej konfigurácii “Performance” sa bude zrýchlenie z 0 na 100 km/h pohybovať na úrovni 2,9 sekundy. Cena základu bola stanovená na lákavých 37 499 dolárov bez DPH, Fisker ponúkne aj možnosť operatívneho lízingu s poplatkom 379 dolárov mesačne.

Odhliadnuc od solárnych panelov a zamerania na recykláciu je zaujímavosťou aj prítomnosť takzvaného režimu “California Mode”, ktorý po zapnutí stiahne všetky okná, vrátane strešného a zadného, čím dôjde k zlepšeniu cirkulácie vzduchu. To pasažierov poteší najmä v teplých letných mesiacoch. Z oblasti zábavy pre pasažierov sa do popredia dostáva zabudované karaoke – text piesní sa bude zobrazovať na hlavnej obrazovke.

Ďalšie technické informácie a podrobnosti, ako aj celkový interiér, majú byť odhalené v priebehu roka. Fisker napríklad uvádza, že na použitej platforme plánuje vytvoriť ešte dve ďalšie vozidlá.

28. februára 2022
Zdroj: Autoblog

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+