MojElektromobil

Tohtoročný veľtrh spotrebnej elektroniky CES 2020 je aj dejiskom prezentácií viacerých elektromobilov. Okrem prekvapivého vystúpenia spoločnosti SONY s konceptom Vision-S, túto príležitosť plnú mediálneho ruchu využil aj Henrik Fisker, zakľadateľ automobilky Fisker.

Predstavil tu svoje nové elektrické SUV s názvom Ocean, ktoré by do masovej výroby malo doraziť už v priebehu budúceho roka. Prví zákazníci by sa následne mali svojho kúsku dočkať koncom budúceho, prípadne začiatkom roka 2022.

Čím má Fisker Ocean zaujať?

To, čím je Fisker Ocean obzvlášť pozoruhodný, sú solárne panely umiestnené na streche vozidla. Odhady hovoria, že ročne pri ideálnych podmienkach dokáže vyprodukovať energiu na prejdenie približne 1600 km. Výroba priznáva, že to nie extrémne lákavé číslo, no považuje to za rozumný začiatok.

Ako informuje portál TheVerge, elektrické SUV výrobca označuje ako „najudržateľnejšie vozidlo na svete“, pričom toto tvrdenie opiera o spomínanú strechu a „100 % veganský interiér“ pozostávajúci aj z recyklovaných koberčekov a materiálov vytvorených z plastových fliaš a odpadu z gumy. Časť z nich má byť dokonca vylovená z odpadu v moriach.

Známych je aj niekoľko technických podrobností o chystanom SUV. Fisker Ocean má ponúknuť dojazd v rozmedzí 402 až 482 km. K dispozícii bude viacero konfigurácií s rôznym pohonom, pričom základom bude podľa dostupných informácií variant s jedným elektromotorom a batériou s kapacitou približne 80 kWh.

V najvyššej konfigurácii „Performance“ sa bude zrýchlenie z 0 na 100 km/h pohybovať na úrovni 2,9 sekundy. Cena základu bola stanovená na lákavých 37 499 dolárov bez DPH, Fisker ponúkne aj možnosť operatívneho lízingu s poplatkom 379 dolárov mesačne.

Odhliadnuc od solárnych panelov a zamerania na recykláciu je zaujímavosťou aj prítomnosť takzvaného režimu „California Mode“, ktorý po zapnutí stiahne všetky okná, vrátane strešného a zadného, čím dôjde k zlepšeniu cirkulácie vzduchu. To pasažierov poteší najmä v teplých letných mesiacoch. Z oblasti zábavy pre pasažierov sa do popredia dostáva zabudované karaoke – text piesní sa bude zobrazovať na hlavnej obrazovke.

Ďalšie technické informácie a podrobnosti, ako aj celkový interiér, majú byť odhalené v priebehu roka. Fisker napríklad uvádza, že na použitej platforme plánuje vytvoriť ešte dve ďalšie vozidlá.

8. januára 2020
Zdroj: Autoblog

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+