MojElektromobil

Spoločnosť Fisker spúšťa rezervácie pre svoj druhý elektromobil. Ten by mal lákať predovšetkým cenovkou, ktorá v Spojených štátoch  nepresiahne 30 000 dolárov pred zdanením a stimulmi. Prvé informácie prináša electrec.

Fisker: malá spoločnosť s veľkým potenciálom

Spoločnosť Fisker pracuje na spustení výroby svojej vlajkovej lode Ocean EV na plný plyn. Nakoľko je tento proces na dobrej ceste, začala prijímať pred-objednávky na svoj  druhý model PEAR. V tomto prípade by malo ísť o kompaktný mestský elektromobil pre piatich cestujúcich.

Prostredníctvom otvorenia možnosti rezervácie Fisker deklaruje, že PEAR bude so svojou cenou začínať pod hranicou 30 000 dolárov  v Spojených štátoch amerických, a to ešte pred uplatnením akýchkoľvek stimulov. Toto je cenovka, ktorú dokázalo poskytnúť len málo výrobcov elektromobilov.

finálny tvar nového modeli PEAR je zatiaľ neznámy. Zdroj electrec

Spoločnosť Fisker sa v roku 2016 objavila ako znovuzrodený výrobca elektromobilov, ktorý sa relatívne rýchlo pustil do zdieľania niekoľkých potencionálnych konceptov elektromobilov pre verejnosť. Medzi týmito novinkami nachádzame elektrické SUV, ktoré sa nakoniec stalo vlajkovou loďou značky .

v priebehu roka 2020 bola uzavretá dohoda s výrobným gigantom Magna International naviazaná na výrobu tohto prémiového SUV nesúceho označenie Ocean.

Spolupracuje sa aj s viacerými výrobnými spoločnosťami

Ešte predtým, ako došlo ku dohode so spoločnosťou Magna, Fisker zdieľal svoje plány s dodávateľom Apple Foxconn s outsourcingom výroby elektromobilov prezývaného Project PEAR. PEAR predstavuje „Personal Elekctrich Automotive Revolution“, ktorý spoločnosti spoločne vyvinuli ako vozidlo pre nový segment.

Fisker a Foxconn sa opäť objavili bok po boku, aby sa podelili o to, že očakávaná príchod PEAR bude niekedy v roku 2024 spoločne s niekoľkými ďalšími aktualizáciami. Okrem iných spomeňme napríklad nasledovné:

  • Výroba sa má začať najskôr v USA, pričom sa uvažuje o niekoľkých miestach.
  • Už dosiahnuté programové míľniky vrátane vonkajšieho dizajnu zamrzli.
  • Prebieha získavanie kritických zdrojov programu vrátane zmlúv o čipovej súprave a polovodičoch cez Foxconn.
  • Project PEAR vstúpi na trh s počiatočnou cenou nižšou ako 30 000 dolárov bez stimulov.
  • Nový Fisker Ocean. Zdroj Fisker

Fisker spúšťa rezervácie so zaujímavou cenovkou

Spoločnosť Fisker pracuje na dodržaní svojich prísľubov elektromobilu s cenovkou pod 30 000 EUR. Tentoraz sa nám tento elektromobil potvrdzuje aj prostredníctvom spustenia rezervácie na internetových stránkach spoločnosti. V tlačovej správe sa doslova uvádza :

„Plne elektrický Fisker PEAR spája udržateľnosť, technológiu a dizajn do digitálne prepojeného   kompaktného mestského elektromobilu pre päť pasažierov. Vďaka intuitívnemu ovládaniu, športovej jazde, inteligentnému úložnému priestoru a zameraniu na prvenstvá v odvetví bude Fisker PEAR v USA začínať na 29 900 USD bez daní a stimulov. Prvé vozidlo Fisker plne elektrické SUV Fisker Ocean sa začne vyrábať v novembri 2022.“

Môžeme predpokladať, že samotný Fisker sa dostane pod hranicu 30 000 dolárov pri svojom SUV Ocean s výbavou Sport. Táto cenovka je však aktuálna po zdanení a uplatnení dotácií na elektromobily v rámci Spojených štátov amerických. V prípade, že sa spoločnosti Fisker podarí dosiahnuť akúkoľvek sumu pod 30 000 amerických dolárov bez uplatnenia stimulov, môžeme počítať s tým, že v roku 2024 sa významne rozšíri klientska základňa tejto spoločnosti.

Aktuálny plán je relatívne ambiciózny. PEAR by mal byť v spojení so spoločnosťou Foxconn uvedený v roku 2024 s predpokladanou produkciou 250 000 kusov ročne. Zatiaľ sa nevie, kedy by sme model PEAR mohli po prvýkrát vidieť. Rezervácie sa však už môžu relatívne rýchlo naplniť, a to hlavne vďaka cenovej dostupnosti tohto modelu.

20. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+