MojElektromobil

Taiwanský výrobca spotrebnej elektroniky aj iPhonov bude vyrábať úplne nový elektromobil pre americký Fisker. Pochválil sa tým samotný Fisker, vozidlo je zatiaľ známe pod názvom “project PEAR”. Uvidíme ho pravdepodobne o dva roky.

V poslednej dobe Foxconn začala viac zaujímať elektromobilita. Už pred niekoľkými týždňami sme vás informovali o tom, že taiwanský Foxconn bude nepriamo vyrábať elektromobily. Vyvíja vlastné batérie s pevným elektrolytom (solid-state) a prepracovanú platformu pre elektromobily s názvom MH Open Platform. Vyzerá to tak, že Foxconn má ambíciu stať sa takzvaným “Androidom elektromobilov”. Americkú automobilku Tesla považuje za “iPhone v elektromobiloch”.

Taiwanský konglomerát investoval aj do čínskeho startupu Byton, ktorý vďaka investícii môže rozbehnúť výrobu. Dohodu uzavrel aj s najväčšou čínskou automobilkou Geely, ktorá vlastí švédsku značku Volvo. Foxconn dlhodobo vyrába smartfóny iPhone pre amerického giganta Apple.

Elektrické SUV Fisker Ocean (Foto: Fisker)
Elektrické SUV Fisker Ocean (Foto: Fisker)

Elektromobil Fisker

Pred pár dňami však Memorandum o porozumení s Foxconn ohlásil americký startup Fisker, ktorý sa už roky snaží priniesť na trh elektromobily a je známy veľmi ambicióznymi plánmi, no nesplnenými sľubmi. Vyzerá to tak, že Foxconn bude využívať svoje rozsiahle skúsenosti a kapacity so sériovou výrobou a bude vyrábať elektromobily pre viaceré automobilky aj “neautomobilky”.

Fisker plánuje začať výrobu svojho prvého elektromobilu, SUV Fisker Ocean, na konci roka 2022. Má už 12 000 rezervácií na tento model. Nebude ho však vyrábať sám, ale v spolupráci s automobilovým dodávateľom Magna, ktorý vyrába aj elektrický model I-Pace pre Jaguar Land Rover.

Elektromobil Fisker na platforme Foxconn - project PEAR (Zdroj: Fisker)
Budúci elektromobil Fisker – project PEAR (Zdroj: Fisker)

Šéf spoločnosti Fisker, Henrik Fisker, sa k dohode vyjadril aj na sociálnej sieti. Na Twitteri napísal, že je veľmi potešený a že projekt je tak revolučný, že ho automobilka MUSÍ udržať v tajnosti až do konca roka 2023. Píše, že pre niektorých to bude až príliš futuristické vozidlo.

Project PEAR, ako Fisker toto vozidlo nazýva, má byť revolučným a cenovo veľmi dostupným elektrickým vozidlom. Všetky tieto lákavé prívlastky väčšinou nejdú dokopy a Fisker zatiaľ nepredviedol činy, ale len prázdne slová. Samozejme, držíme palce, aby sa mu tentokrát podarilo sľub splniť. Okrem skicy nie je nič o vozidle známe, no spomína sa termín predstavenia o 24 mesiacov.

 

27. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+