MojElektromobil

Taiwanský gigant, ktorý montuje smartfóny Apple, predstavil platformu, ktorá pomôže automobilkám vyrábať elektrické vozidlá. Foxconn aktuálne vyrába obaly pre batériové moduly BMW.

Foxconn je známy ako výrobca spotrebnej elektroniky. Jeho nová platforma však tohto giganta posúva do segmentu, ktorý bude mať podľa odhadov hodnotu 800 mld. dolárov v roku 2027. Na prezentácii Foxconn prirovnal Teslu k spoločnosti Apple vo výrobe elektromobilov a seba označil ako „Android vo svete automobilov“.

Foxconn batérie (Zdroj: Foxconn)

Modulárna platforma pre automobilky

Android je najväčší operačný systém mobilných zariadení. Jeho výhodou oproti systému Apple je, že je dostupný pre všetkých výrobcov takmer vo finálnej podobe, každý výrobca smartfónu si ho však môže do určitej miery prispôsobiť podľa seba. Smartfóny Apple iPhone sú známe uzavretým ekosystémom a striktne kontrolované výhradne firmou Apple.

V tejto súvislosti Foxconn predstavil platformu pre automobilky s názvom „MIH Open Platfom“, čo má byť súbor nástrojov na výrobu viacerých veľkých komponentov elektromobilov. Automobilky si budú môcť vo Foxconne objednať rôzne podvozky karosérie alebo batérie s rôznymi parametrami. Foxconn ponúka aj softvér, ktorý si môžu automobilky prispôsobiť.

Foxconn batérie

Solid-state batérie

Spoločnosť na prezentácii zverenila, že plánuje vyrábať aj „solid-state“ batérie, teda pevné batérie známe svojou vysokou energetickou hustotou. Foxconn ich chce na trh priniesť v roku 2024. Manažér Foxconnu Jerry Hsiao povedal, že po roku 2025 bude dominovať v auto priemysle ten, kto bude mať najlepšiu solid-state batériu.

Foxconn spolupracuje s partnermi CATL a SES. Táto solid-state batéria má mať anódu zloženú z LMNO (lítium-mangán-oxid nikelnatý) a katódu kremíkovo-uhlíkovú (SiC) anódu.

Elektrolyt bude potiahnutý keramickým film z oxidu (nešpecifikovaného) kovu, ktorý je vo vývoji už od roku 2017. Aditíva, ktoré Foxconn použil, zvýšili životnosť batérie o 10% a zároveň znížili objem o 17% a hmotnosť až o 50%.

20. októbra 2020
Zdroj: InsideEVs

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+