MojElektromobil

Americká automobilka General Motors oznámila, že do výroby elektromobilov plánuje investovať 7 miliárd dolárov. Má ísť o najväčšiu jednotlivú investíciu v 113-ročnej histórii spoločnosti. Informuje portál Electrek.

Správa prichádza len krátko po tom, čo masívne posilnenie investícii do elektromobility oznámila aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi.

Peniaze rozdelí na viacero projektov

General Motors bude hlavnú časť obrovskej investície, 4 miliardy dolárov, smerovať do svojej výrobnej fabriky Orion v Michigane, ktorú chce prestavať na centrum budúcej výroby pre elektromobily postavené na platforme Ultium. V tejto súvislosti sa spomínajú modely Chevrolet Silverado EV a GMC Sierra.

Prestavba fabriky Orion vstupuje do platnosti s okamžitou platnosťou a spustenie výroby elektrických áut je naplánované na rok 2024.

Ďalších 2,6 miliardy dolárov poputuje do projektu novej fabriky v Lansingu na výrobu batérií pre elektrické modely.

Zostávajúce finančné prostriedky v objeme 510 miliónov dolárov sú určené na podporu výroby novej generácie elektrických modelov, konkrétne má ísť o Chevrolet Travarse a Buick Enclave. Modernizáciou by mali prejsť výrobné závody v Tennessee, Ontáriu a Mexiku

Cesta na vrchol

General Motors si od investície sľubuje výrazne posilnenie svojich výrobných kapacít na poli elektromobilov. Počíta s tým, že do roku 2025 produkcia elektromobilov prekročí hranicu milión áut ročne.

Automobilový gigant sa chce prebojovať do pozície jasného amerického lídra v segmente elektromobility. Dosiahnuť to chce do spomínaného roku 2025. V Severnej Amerike plánuje do konca dekády pre elektromobily vyhradiť 50% z celej výrobnej kapacity svojich závodov.

Ak chce General Motors naozaj splniť svoj ambiciózny plán, znamená to, že vyrazí do priamej konfrontácie s Teslou. Nehovoriac o tom, že svoje ambície na elektromobilovom poli netají ani rival Ford.

Náš tip
Ktoré automobilky končia s výrobou áut so spaľovacím motorom?
26. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+