MojElektromobil

Aliancia zložená z automobiliek Renault, Nissan a Mitsubishi plánuje trojnásobne zvýšiť investície určené na spoločný vývoj elektromobilov

Každá z menovaných značiek čelí veľkému tlaku zo strany konkurencie a pripravuje sa na očakávaný posun trhu smerom k elektrickým modelom áut. Trio preto pristupuje k posilneniu spolupráce. S odvolaním sa na dobre informované zdroje o tom píše Reuters.

30 nových elektromobilov

Nový plán posilnenej spolupráce zahŕňa dodatočné investície do vývoja elektrických áut vo výške 20 miliárd eur v priebehu najbližších piatich rokov. Spolu s pôvodne vyčlenenými 10 miliardami pôjde celkovo o spoločnú investíciu vo výške 30 miliárd eur.  Do roku 2030 chce aliancia automobiliek pripraviť až 30 nových elektromobilov postavených na piatich spoločných platformách. 

5 platforiem

Plán “Alliance to 2030” počíta s tým, že očakávaných päť spoločných platforiem pre elektrické autá bude slúžiť až pre 90% modelov, ktoré zapojené automobilky plánujú na trh dostať do roku 2030. Reuters uvádza, že na štyroch platformách sa pracuje už teraz. 

Časť má byť pripravená, časť je ešte len vo fáze prípravy. Dve budú napríklad použité pre modely Nissan Ariya, Renault Megane EV, autá značky Dongfeng (partner Nissanu), ako aj modely Dacia (značka Renaultu). Dvojica zase bude primárne určená pre kompaktné elektromobily označované “Kei car” určené pre japonský trh a ľahké komerčné vozidlá.

Posledná, piata, platforma CMFB-EV bude nasadená okolo roku 2025. Využívať ju má napríklad elektrická verzia Nissan Micra a ekvivalentný model od Renaultu.

Zníženie cien

Hlavným cieľom aliancie je zníženie ceny elektromobilov na úroveň ich spaľovacích náprotivkov. Zapojené automobilky preto budú spoločne vyvíjať a zdieľať batériové technológie a ich produkciu.

Nová dohoda má byť oficiálne oznámená vo štvrtok 27. januára 2022. Automobilky informácie nekomentujú, prípadne ich označujú za špekulácie.

Náš tip
Mýty o elektromobiloch: Skutočne trvá nabíjanie na rýchlonabíjačke 5 hodín? | BLOG
24. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+