MojElektromobil

Rok 2022 sa pre automobilky stáva časom veľkých záväzkov do segmentu elektromobility. Obrovskú investíciu vo výške 30 miliárd € len nedávno oznámil spolok Renault, Nissan a Mitsubishi a 7 miliárd dolárov na rovnaký účel podporenia výroby elektromobilov vyčlenila aj automobilka General Motors. Najnovšie sa rozhodol podobným smerom vydať aj Ford.

Ako informuje agentúra Reuters, americká automobilka na vývoj a výrobu elektromobilov vyčlenila masívnu finančnú podporu až do výšky 20 miliárd dolárov. Presná suma ešte nie je známa, no pre obdobie najbližších piatich až desiatich rokov sa má pohybovať práve v rozmedzí 10 až 20 miliárd. Finančné prostriedky majú byť primárne určené na prestavbu súčasných fabrík s cieľom produkovať elektromobily.

Ford už v úvode roka 2021 avizoval, že do elektrifikácie portfólia potečú nemalé peniaze. Konkrétne spomínal navýšenie investičného balíka na 30 miliárd, čo malo pokryť náklady do roku 2030. Aktuálne to vyzerá tak, že pôvodné odhady nebudú stačiť, a tak dochádza k úprave investičných plánov pre urýchlenie rozvoja elektromobility.

Spôsobené to do istej miery môže byť aj konkurenčným tlakom zo strany General Motors, ktorá si chce vybojovať pozíciu amerického lídra v oblasti elektromobilov, čo by znamenalo aj priamy boj proti Tesle.

V pozadí nového zámeru, s názvom Ford+, na zvýšenie angažovanosti v oblasti elektrických vozidiel má stáť bývalý manažér Apple a Tesly, Doug Field, ktorý do Fordu nastúpil v roku 2021.

Počíta sa aj s investíciami do vývoja batériovej chémie, softvérového zázemia pre elektromobily či umelej inteligencie. Dodatočný balík vo výške 20 miliárd dolárov by znamenal, že Ford do roku 2030 v rámci investícií do elektromobilov minie celkovo až 50 miliárd dolárov.

Náš tip
Elektrická budúcnosť Mercedes-Benz: Nové platformy, dojazd 1000 km a viac nabíjačiek
3. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+