MojElektromobil

Mercedes-Benz sa od roku 2025 plánuje intenzívne zamerať na oblasť elektromobility, tak aby od konca desaťročia bola značka schopná predávať len čisto elektrické vozidlá.

Do roku 2022 bude Mercedes-Benz vo všetkých segmentoch, v ktorých má svoje zastúpenie, ponúkať akumulátorové elektrické vozidlá. Od roku 2025 budú všetky nové architektúry vozidiel výlučne elektrické a zákazníci si pri každom modeli budú môcť vybrať aj plnoelektrickú alternatívu. Inak povedané, všetky nové vyvinuté autá budú elektrické a všetky predávané modely budú mať aj elektrické prevedenie.

Automobilka podobné plány avizovala už pred časom, teraz ich už potvrdzuje aj s viacerými podrobnosťami. Aktuálne sa pripravuje na svoju plnoelektrickú podobu, kedy bude od roku 2030 schopná ponúkať výhradne elektrické vozidlá. Túto premenu chce uskutočniť všade tam, kde to dovolia podmienky trhu. Dôležité je všimnúť si upresnenie „všade tam, kde to dovolia podmienky trhu“, čím si spoločnosť necháva určitý priestor na manévrovanie.

„Elektrická mobilita sa rozbieha – najmä v segmente luxusných vozidiel, kde je značka Mercedes-Benz doma. Bod zlomu je čoraz bližšie a keď sa trhy na konci desaťročia kompletne pretransformujú na elektrické vozidlá, my budeme pripravení,“ uviedol Ola Källenius, predseda predstavenstva Daimler AG a Mercedes-Benz AG.

40 miliárd a elektromobil s dojazdom 1000 km

Spoločnosť výrazne urýchľuje investície do výskumu a vývoja. Celkovo v období medzi rokmi 2022 a 2030 počíta s investíciami do akumulátorových elektrických vozidiel vo výške viac ako 40 miliárd eur. V roku 2025 zavedie tri plnoelektrické architektúry: MB.EA, AMG.EA a VAN.EA a súčasne ukončí vývoj architektúr pre spaľovacie motory.

Automobilka aktuálne vyvíja koncepčné vozidlo VISION EQXX s reálnym dojazdom viac ako 1 000 kilometrov a s cieľom dosiahnuť jednocifernú spotrebu kilowatthodín na 100 kilometrov pri normálnej rýchlosti na diaľnici. Celosvetová premiéra je naplánovaná na rok 2022.

Foto: Daimler

Lepšie batérie aj nové nabíjacie body

Tým to rozhodne nekončí. Mercedes-Benz s partnermi plánuje celosvetovo postaviť osem gigatovární na výrobu akumulátorových článkov. Nová generácia akumulátorov bude mať vysoký stupeň štandardizácie a bude vhodná na použitie vo viac ako 90 % všetkých budúcich osobných motorových vozidiel a vanov značky Mercedes-Benz. Vývoj a optimalizáciu výroby pre budúce články a moduly plánuje rozbehnúť v Európe spolu s novými partnermi.

Cieľom je zvýšenie energetickej hustoty výrazným zvýšením podielu kremíka na anóde. To umožňuje výrazné zvýšenie dojazdu a ešte kratšie časy nabíjania. V prípade technológie akumulátorov s pevným elektrolytom (solid-state) vedie značka Mercedes-Benz s partnermi rozhovory o vývoji akumulátorov s ešte vyššou energetickou hustotou a bezpečnosťou.

V rámci krátkodobých plánov sa spomína aj rozšírenie služby Plug & Charge. Na základe spolupráce so spoločnosťou Shell zákazníci získajú prístup k ďalším nabíjacím bodom. Sieť nabíjačiek pod taktovkou Shell má do roku 2025 zahŕňať viac ako 30 000 nabíjacích miest v Európe, Číne a Severnej Amerike.

Náš tip
Honda hlási masívnu elektrifikáciu: 100% chce dosiahnuť do roku 2040
30. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+