MojElektromobil

Bratislavský Motor-Car si pripravil zaujímavé podujatie, prostredníctvom ktorého chce nové modely značky Mercedes viac priblížiť svojím klientom. Počas Mercedes-Benz Experience si mohli vyskúšať nové spaľovacie modely, ale aj elektromobily a plug-in hybrid. A my sme pri tom samozrejme nesmeli chýbať.

Dôvodom atraktívneho podujatia bolo zoznámenie s novinkami naživo, klienti si ich mohli vyskúšať si a dozvedieť sa o nich zaujímavé informácie. Začiatok trasy bol v Bratislave na Tuhovskej ulici, kde Motor-Car sídli. Už po príchode na miesto sme mali možnosť vidieť všetkých 16 vozidiel, ktoré boli označené číslami. Čísla 1-8 patrili elektrifikovaným automobilom, 9-16 zase tým s konvenčným pohonom.

Foto: Miroslav Schwamberg

Hlavným cieľom predajcu bolo, aby si každý klient vyskúšal každé z týchto vozidiel. Na prvý pohľad náročná úloha, no zvládnuté to bolo veľmi dobre. Cieľom trasy bol Penati Golf Resort pri Senici, cesta bola dlhá približne 100 kilometrov.

Kolóna vozidiel sa hneď na začiatku rozdelila na dve časti. V jednej boli elektrifikované modely, v druhej konvenčné. My sme samozrejme sledovali dianie v rámci tých elektrických. K dispozícii boli tri Mercedesy EQC, tri EQA, jeden EQV a plug-in hybridný model GLE 350 de.

Foto: Miroslav Schwamberg

Dôležité informácie z prvej ruky

V sprievodnom vozidle sedel skúsený inštruktor, ktorého sme po ceste nasledovali. Počas jazdy nám dával cenné rady, ako šoférovať, na čo si dávať pozor a zoznamoval nás so všetkými možnosťami vozidiel Mercedes. Počúvať ho bolo veľmi príjemné, klienti si odniesli množstvo cenných informácií.

V poslednom vozidle sedel expert od Mercedesu, ktorý tieto informácie dopĺňal o špecifikácie vozidiel, ako napríklad výkon, dojazd, kapacita batérie a podobne. Počas cesty k nášmu cieľu sme mali naplánovaných 7 zastávok, počas ktorých si jazdci menili autá. Takto bolo jednoducho zabezpečené, aby si každý vyskúšal každý model. Všetko prebiehalo absolútne bez problémov a zvonku to vyzeralo veľmi jednoducho.

Foto: Miroslav Schwamberg

Dostatok priestoru na vyskúšanie všetkých parametrov

Po ceste si klienti vyskúšali aj akceleráciu vozidiel, ich jazdné vlastnosti mohli otestovať aj na Pezinskej Babe, diaľnici, prípadne cestách na Záhorí. Po príchode do cieľa bol naplánovaný obed a prestávka, počas ktorej bol dostatok priestoru na výmenu názorov a pocitov z jazdy.

Trasa späť, smerom do Bratislavy, bola úplne rovnaká, avšak jazdci sa vymenili. Tí, ktorí jazdili na spaľovacích vozidlách prešli do elektrifikovaných a naopak. Počas cesty sme mali dostatok času na diskusiu o elektromobiloch a vypočuli sme si aj názory ľudí, ktorí predtým v podobných autách ešte nesedeli. Tešíme sa, že ich pocity boli v drvivej väčšine veľmi pozitívne. Ocenili najmä výkon EQC, ale aj rýchlosť reakcií na akcelerátor. Najväčšie obavy boli z nabíjania.

Foto: Miroslav Schwamberg

Atraktívna ponuka elektrifikovaných vozidiel

Mercedes EQC ponúka dva asynchrónne elektromotory, ktorých celkový výkon je rovných 300 kW (408 koní). S takýmto výkonom dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za úctyhodných 5,1 sekundy. Keďže elektromobil neradí prevodové stupne, zrýchlenie je krásne plynulé. Dojazd na plné nabitie činí 416 kilometrov.

O niečo novším, avšak menej výkonným modelom, ktoré boli k dispozícii, je EQA 250. Motor s výkonom 140 kW (190 koní) poháňa prednú nápravu, pričom maximálna rýchlosť tohto vozidla je 160 km/h. Dodávka EQV má až 100 kWh batériu a dojazd taktiež cez 400 kilometrov. Ponúka výkon 150 kW a veľmi pohodlný interiér. Posledným z elektrifikovaných vozidiel bol Mercedes GLE 350 de. Pochváliť sa môže elektrickým dojazdom na úrovni až 100 km či batériou s kapacitou 31,2 kWh. Toto vozidlo dokonca zvláda aj DC nabíjanie s výkonom 60 kW.

Foto: Miroslav Schwamberg

Návrat na Tuhovskú

Približne o 16:00 sme sa vrátili do nášho konečného cieľa, naspäť do Bratislavy. Ešte niekoľko posledných slov, nejaké darčeky a spokojní klienti sa rozišli domov po dni plnom zážitkov a zoznamovania sa s novými modelmi.

Náš tip
TEST Mercedes-Benz EQA: Inteligentný a efektívny kompakt s dobrým dojazdom
24. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+