MojElektromobil

Ford vyrába viac elektrických Mustangov ako spaľovacích. Elektrický Ford Mustang Mach-E sa začal vyrábať len pred pár mesiacmi v Mexiku a automobilka ho uprednostňuje pred benzínovým modelom.

Elektrický Ford Mustang

Americký Ford urobil veľmi odvážny krok, keď dal úplne novému elektrickému crossoveru značku Mustang. Aj keď ide o úplne rozdielne vozidlá, elektrických modelov Ford Mustang Mach E sa aktuálne vyrába viac ako spaľovacích Mustangov, hlási automobilka prostredníctvom portálu Bloomberg.

Ford vyrobil vo fabrike v Mexiku už 27 816 kusov elektrického Mustangu Mach-E, v porovnaní s 26 089 kusmi spaľovacieho Mustangu vo fabrike v americkom štáte Michigan. Dáta Fordu však ukazujú, že automobilka prioritizuje výrobu úplne nových modelov ako sú Mustang Mach-E alebo SUV Bronco, pričom fabrika v Michigane (Flat Rock) za minulý mesiac nevyrobila ani jeden spaľovací Mustang. Obrovským problémom je stále pretrvávajúca kríza polovodičových čipov v celom priemysle.

Šéf automobilky Jim Farley na predstavení elektrickej verzie F-150 povedal, že Mustang Mach E sa už predáva globálne a že v USA je čakacia lehota na tento model niekoľko mesiacov. Jeho predaje výrazne prekonali očakávania firmy, v Nórsku to bolo najpredávanejšie vozidlo za minulý mesiac.

Aj keď je Mach-E podľa nezávislých testov veľmi praktické a prepracované vozidlo a kvalitný elektromobil, konkurencia mu šliape na päty. Najnovšími hráčmi v tomto obľúbenom segmente sú Hyundai Ioniq 5, Audi Q4 e-tron, Škoda Enyaq iV alebo Tesla Model Y. Tá sa v Európe začne vyrábať v budúcom roku, no je to zatiaľ globálne najpredávanejší elektromobil v priestore kompaktných SUV.

Ford Mustang Mach E (Foto: Bloomberg)

Ford Mustang Mach-E (Foto: Bloomberg)

Ford masívne elektrifikuje

Ford to myslí s elektrifikáciou vážne. Nedávno zvýšil plánované investície do elektrifikácie na 30 miliárd dolárov (zvýšenie o 36%) a očakáva predajný podiel 40% elektromobilov do roku 2030. Urobil ďalší odvážny krok, keď elektrifikoval svoj absolútne najpredávanejší model, pickup F-150.

Ford F-160 je vôbec najpredávanejšie osobné vozidlo na americkom trhu už po dobu 41 rokov v rade. Plne elektrická verzia dostala prívlastok Lightning, model sa začína na cene okolo 41 000 dolárov a dojazde 460 km. S väčšou batériou môže dosiahnuť dojazd podľa odhadov až 700 km. Príjemne prekvapil a odhadujú mu veľmi vysokú predajnosť.

Ford F-150 Lightning je aktuálne najlacnejší elektrický pickup v ponuke automobiliek, pokiaľ odpočítame štátnu dotáciu v USA. Na trh sa má dostať v lete budúceho roka. Elektrický Ford Mustang Mach E bol v minulom mesiaci skvelým predajným hitom najmä v Nórsku, kde sa stal najpredávanejším osobným vozidlom.

7. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+