MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2024 do Bratislavy okrem testovacích jázd a výstavy najnovších elektromobilov a plug-in hybridov priniesol množstvo zaujímavých informácií, diskusií a prednášok.

Nosnou témou bola prirodzene elektromobilita a všetko, čo s ňou súvisí. Nechýbala ani panelová diskusia o aktuálnej ponuke batériových elektromobilov na našom trhu. O tom aké elektromobily sú dnes v predaji a čo to znamená lacný elektromobil diskutovali Roman Szarka z Autopolis, Jaroslav Kapšo z DriveTesla.sk, Michal Barto z TODOS a Matej Šinský z KIA.

Prinášame stručný prehľad všetkého kľúčového, čo zaznelo v prezentácii. Videozáznam celej prezentácie nájdete priložený na konci textu, respektíve na YouTube MojElektromobil.sk.

Ďalšie záznamy a prezentácie zo Salónu Elektromobilov 2024

Lacný elektromobil a aktuálna ponuka EV od značiek na Slovensku

 • KIA má aktuálne v ponuke modely Kia Niro EV, KIA EV6 a KIA EV9. Najpredávanejším z nich je jednoznačne KIA EV6, ktorá ponúka zaujímavú výbavu a pomer cena/výkon.
 • Koncom roka 2024 (štvrtý kvartál) by sa mal do predaja dostať model KIA EV3, ktorý má podľa značky veľký potenciál stať sa najpredávanejším. V roku 2025 pribudnú do ponuky dva ďalšie modely KIA EV2 a KIA EV4 – tieto dva modely by sa mali pravdepodobne vyrábať v Žiline.
 • ŠKODA vo všeobecnosti eviduje najväčší záujem o modely segmentu SUV. V prípade elektrického modelu ide konkrétne o Škoda Enyaq.
 • ŠKODA veľké nádeje vkladá do pripravovaného modelu Elroq, ktorý by mal predstavovať cenovo dostupného zástupcu segmentu kompaktných SUV. Veľkosť sa bude nachádzať niekde na pomedzí modelov Kamiq a Karoq.
 • V prípade značky Tesla je na Slovensku najväčší záujem o Tesla Model Y. Výraznejší záujem je aj o vynovený Tesla Model 3 “Highland”.
 • Hyundai predáva dvojicu modelov IONIQ 5 a IONIQ 6. Prvé objednávky eviduje aj v prípade športovo ladeného IONIQ 5 N. V roku 2024 by malo dôjsť k uvedeniu modelu “Hyundai Casper” s cenovkou do 20 000 € a dojazdom približne 250 kilometrov. (Spomínaný model bol nakoniec predstavený v polovici júna pod názvom Hyundai Inster).
 • Značky ponúkajú rôzne finančné produkty, ktoré klientom pomáhajú pri financovaní vozidla. KIA má napríklad zvýhodnené finančné produkty výhradne pre elektrické vozidlá s úrokom 1,99 %.
 • Predajcovia vnímajú “deformáciu trhu”. Ľudia čakajú na štátne dotácie, čo sa negatívne prejavuje na aktuálnych predajoch vozidiel. ŠKODA sa snaží na túto skutočnosť reagovať zvýhodňovaním svojej ponuky (7 500 € na modely Enyaq), ako aj snahou o poskytnutie zaujímavého financovania. Operatívny leasing ponúka svojim klientom aj DriveTesla.sk.
 • Dodacia lehota na modernizované modely ŠKODA Enyaq sa aktuálne pohybuje okolo 6 mesiacov. Pri modeloch značky Tesla je dodacia lehota v priemere 5 až 6 týždňov.
 • Hyundai neeviduje väčšie problémy s dodacími lehotami, v ponuke má viacero skladových vozidiel IONIQ 5 a IONIQ 6. Ak ide o modely, ktoré sú vyrábané podľa zadania zákazníka, tak na model Hyundai KONA EV sa čaká približne 3 mesiace. Pri modeloch “z kórejskej produkcie” (IONIQ 5 a 6) podľa špecifikácií zákazníka trvá dodanie 6 až 7 mesiacov.
 • KIA má všetky elektrické modely na skladoch a dodanie sa v tomto prípade pohybuje v ráde dní až týždňov. Ak si zákazník objedná výbavu podľa svojich špecifikácií sa dodacia lehota pohybuje v rozmedzí 4 až 6 mesiacov.

Salón Elektromobilov 2024 vo vašom meste

Salón Elektromobilov aj v roku 2024 postupne navštívi štyri slovenské mestá. Tešiť sa vždy môžete na bohatý program plný zaujímavých informácií. Povedomie o elektrických autách sa zvyšuje a spolu s tým sa otvára množstvo tém, ktoré si zaslúžia pozornosť a my sa im budeme venovať.

Bezplatná registrácia pre všetky mestá je už spustená na stránke e-salon.smartroadshow.sk, stačí sa prekliknúť na požadované mesto.

25. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+