MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2024 do Bratislavy okrem testovacích jázd a výstavy najnovších elektromobilov a plug-in hybridov priniesol množstvo zaujímavých informácií, diskusií a prednášok.

Nosnou témou bola prirodzene elektromobilita a všetko, čo s ňou súvisí. S úvodnou prezentáciou vystúpil Patrik Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), ktorý si pripravil prierez elektromobilitou na Slovensku. Kam tento segment smeruje?

Prinášame stručný prehľad všetkého kľúčového, čo zaznelo v prezentácii. Videozáznam celej prezentácie nájdete priložený na konci textu, respektíve na YouTube MojElektromobil.sk.

Kam smeruje elektromobilita?

  • V Európe sa Slovensko z pohľadu rozvoja elektromobily dlhodobo nachádza na posledných priečkach. Poslednú pozíciu si sporadicky vymeníme so susednou Českou republikou.
  • Elektromobily sú riešením na podstatnú časť emisií v doprave. V roku 2019 mali na Slovensku osobné vozidlá až 56 % podiel na produkcií emisií v doprave. 25 % pripadalo na nákladné vozidlá a autobusy, 11 % na dodávky a 2 % na letectvo.
  • V roku 2023 sa celosvetovo predalo približne 14 miliónov elektromobilov z celkového počtu 80 miliónov predaných vozidiel. Trhový podiel v Nórsku dosahuje okolo 80 %, vo Francúzku alebo Nemecku to bolo okolo 15 %. Na Slovensku len 2,7 %.
  • Na cestách sme ku koncu mája 2024 mali približne 12 000 elektromobilov. Celkovo po slovenských cestách jazdí cca 2,5 milióna vozidiel.
  • Od januára do konca apríla 2024 v našej evidencii pribudlo cca 700 kusov batériových elektromobilov.
  • Na Slovensku je vybudovaných 2 008 verejných nabíjacích bodov na 807 lokalitách. Takmer štvrtina nabíjacích bodov je situovaná v Bratislavskom kraji.
  • Aktuálny pohľad na verejnú nabíjaciu infraštruktúru zverejňuje portál Nabijame.sk.
  • Najväčším problémom je absencia nabíjacích hubov (množstvo nabíjacích stojanov na jednej lokalite) na diaľniciach. Situácia by sa mala výrazne zlepšiť do roku 2026.
  • Na Slovensku bol otvorený prvý nabíjací hub pre nákladné elektrické vozidlá.

Salón Elektromobilov 2024 vo vašom meste

Salón Elektromobilov aj v roku 2024 postupne navštívi štyri slovenské mestá. Tešiť sa vždy môžete na bohatý program plný zaujímavých informácií. Povedomie o elektrických autách sa zvyšuje a spolu s tým sa otvára množstvo tém, ktoré si zaslúžia pozornosť a my sa im budeme venovať.

Bezplatná registrácia pre všetky mestá je už spustená na stránke e-salon.smartroadshow.sk, stačí sa prekliknúť na požadované mesto.

13. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+