MojElektromobil

Škoda sa netají svojimi plánmi v oblasti elektromobility a už dlhodobo komunikuje modelovú ofenzívu práve v tomto smere. Chystá tri nové elektrické SUV rôznych veľkostí, ale aj malý mestský elektromobil. Ako úplne prvé však na trh dorazí kompaktné elektrické SUV Škoda Elroq, ktoré sa podarilo zachytiť počas testovacích jázd. Pôvodnú správu priniesol portál Auto Express, automobilka však práve zverejnila aj prvý oficiálny záber produkčnej verzie elektromobilu Škoda Elroq.

Automobilka už niekoľkokrát navnadzovala verejnosť na svoj pripravovaný nový model Elroq, zatiaľ však len oficiálnymi rendermi – toto je však prvý pohľad na reálny pripravovaný elektromobil českej firmy, ktorý príde na trh koncom tohto roka. Elroq, ktorý stojí na rovnakej platforme MEB ako Škoda Enyaq, bude umiestnený pod týmto modelom strednej triedy Škoda EV SUV a s dĺžkou 4,5 metra bude o niečo väčší ako súčasný Karoq so spaľovacím motorom. Vidíme, že proporcie modelu Elroq budú mať vpredu a vzadu krátke previsy a dlhý rázvor, ktorý by mal pomôcť maximalizovať vnútorný priestor.

Čo sa týka dizajnu elektromobilu Škoda Elroq, testovacie vozidlo je síce celé zahalené do kamufláže, ale môžeme jasne rozoznať niektoré kľúčové detaily, ktoré na predchádzajúcich renderoch neboli viditeľné. Predná časť má skupinové svetlomety, ktoré prechádzajú do mriežky chladiča. Má ísť o prechodový model od aktuálneho štýlu k modernejšiemu, futuristickejšiemu, ktorý automobilka nazýva Modern Solid. Ide o dizajnový jazyk pre éru elektromobilov a to, ako by mohli vozidlá budúcnosti vyzerať, naznačil už koncept Vision 7S.

skoda elroq prototyp
Škoda Elroq | Zdroj: Auto Express

Mohlo by vás zaujímať:

Vďaka platforme MEB, ktorá sa používa pre Škodu Elroq, by sme mali vidieť rovnaké batérie s kapacitou 62 kWh a 82 kWh (využiteľná kapacita 58 kWh, resp. 77 kWh), ktoré už poznáme z modelu Enyaq a možnosť voľby pohonu zadných kolies s jedným motorom umiestneným vzadu, alebo pohonu štyroch kolies s dvoma motormi (vpredu aj vzadu). Presné parametre síce ešte nepoznáme, no už od decembra prebieha výroba v Mladej Boleslavi v rámci ladenia výroby pri produkcii takzvanej overovacej sére. Od roku 2022 prebiehajú na linke viaceré základné skúšky vozidla.

Silným konkurentom pre kompaktné SUV Škoda Elroq bude elektromobil od kórejskej automobilky Hyundai Kona. Tá prišla na jeseň v novej generácii, začiatkom roka sme ju podrobili aj tradičnému redakčnému testu.

Náš tip
Test Hyundai Kona Electric: Moderný elektromobil aj pre konzervatívca
22. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+