MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2024 do Bratislavy okrem testovacích jázd a výstavy najnovších elektromobilov a plug-in hybridov priniesol množstvo zaujímavých informácií, diskusií a prednášok.

Nosnou témou bola prirodzene elektromobilita a všetko, čo s ňou súvisí. Prezentáciu si pripravil aj Rastislav Žembery, vedúci produktového tímu e-mobility v ZSE Drive, ktorý sa venoval téme nabíjania elektromobilov a novinkám pre domácnosti.

Prinášame stručný prehľad všetkého kľúčového, čo zaznelo v prezentácii. Videozáznam celej prezentácie nájdete priložený na konci textu, respektíve na YouTube MojElektromobil.sk.

Ďalšie záznamy a prezentácie zo Salónu Elektromobilov 2024

ZSE Drive – novinky pre domácnosti

 • ZSE Drive poskytuje rozsiahlu sieť verejných nabíjacích staníc. Snaží sa pokrývať celé Slovensko. Ku koncu mája 2024 do siete ZSE Drive patrilo 165 nabíjacích lokalít s 280 AC nabíjacími bodmi (do 22 kW) a 209 DC nabíjacími bodmi (50 až 350 kW).
 • ZSE Drive do konca roka 2024 plánuje do prevádzky uviesť ďalších 115 DC nabíjacích bodov, prevažne s výkonmi 150 až 300 kW.
 • Na konci prvého kvartálu 2024 na Slovensku bolo k dispozícii 2 008 verejných nabíjacích bodov. Najväčší počet z nich pripadá na ZSE Drive, nasleduje GreenWay, ejoin a LIDL.
 • Najvýhodnejšie domáce nabíjanie elektromobilov je dostupné pre majiteľov rodinného domu s vlastným odberným miestom a možnosťou inštalovať fotovoltaiku.
 • ZSE Drive ponúka komplexný balík služieb “Domáci wallbox”, ktorý pokrýva všetky potrebné náležitosti vrátane servisnej podpory a inštalácie wallboxu (obhliadka, revízna správa, príprava projektu, osadenie…), využívanie dynamickej tarify D3/D4/D5, mobilná aplikácia, prítomnosť smart metra, na základe ktorého je možné využívať aj nabíjanie firemného auta (spotrebované kWh sú sledované a dajú sa dať do nákladov).
 • V rámci balíka “Domáci wallbox” je poskytovaný aj prístup do verejnej siete ZSE Drive vo forme voľného objemu kWh.
 • Domáce nabíjanie elektromobilu pri využívaní nízkej tarify D3/D4 (nočné nabíjanie) so zvýhodnením “Elektrina pre elektromobil” od ZSE Energia, vychádza približne na 1,5 € až 2 € na 100 kilometrov jazdy.
 • ZSE Drive má všetku elektrickú energiu pre svoje nabíjacie stanice vo verejnej sieti zakontrahovanú 100 % z obnoviteľných zdrojov elektrickej energie (vodné elektrárne Nitra a Jelšovce).
 • Pre zákazníkov bola nedávno spustená služba “Virtuálna batéria pre elektromobil”, ktorá umožňuje (nad)produkciu z vlastnej fotovoltiky využívať aj na nabíjanie elektromobilov vo verejnej sieti ZSE Drive. Dostupné je to pre programy Partner, Road a Flat. Objem sa neprenáša medzi mesiacmi a využívať sa dá len v sieti ZSE Drive. Podmienkou je virtuálna batérie od ZSE Energia.
 • Návratnosť fotovoltiky s výkonom 4 kWp, obstarávacou cenou 8 000 € a ročnou produkciou cca 5,3 mWh aj vzhľadom na regulované ceny pre domácnosti dnes vychádza na 13,5 roka. Pri využívaní virtuálnej batérie a nabíjaní elektromobilu v sieti ZSE Drive to viete skrátiť takmer na polovicu – 7,3 roka.
 • Začína sa testovanie technológie Vehicle-to-Grid (V2G).
 • ZSE Drive nedávno do svojich nabíjacích programov integrovala službu “Poistenie dojazdu”.

Salón Elektromobilov 2024 vo vašom meste

Salón Elektromobilov aj v roku 2024 postupne navštívi štyri slovenské mestá. Tešiť sa vždy môžete na bohatý program plný zaujímavých informácií. Povedomie o elektrických autách sa zvyšuje a spolu s tým sa otvára množstvo tém, ktoré si zaslúžia pozornosť a my sa im budeme venovať.

Bezplatná registrácia pre všetky mestá je už spustená na stránke e-salon.smartroadshow.sk, stačí sa prekliknúť na požadované mesto.

14. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+