MojElektromobil

Sieť ultrarýchlych nabíjacích staníc IONITY sa v rámci ohlásenej európskej expanzie začína rozrastať aj v našich končinách. Len nedávno bola otvorená prvá nabíjacia lokalita IONITY v Českej republike, a aktuálne tento prevádzkovateľ buduje aj na území Slovenska.

Prvá nabíjacia lokalita na Slovensku vyrastá pri diaľnici D1, v blízkosti logistického parku Senec. Prvé prípravné práce boli pozorované koncom januára, no odvtedy všetko rázne pokročilo. Na mieste už stojí dvojica nabíjacích stojanov, ktoré sú postupne napájané na lokálnu infraštruktúru.

Všetko nasvedčuje tomu, že pri spustení budú k dispozícii iba 2 stojany, všetko je však pripravené na rozšírenie minimálne na 4 stojany. Predpokladaný maximálny nabíjací výkon je 350 kW.

IONITY je spoločný projekt ultrarýchleho nabíjania, ktorého zakladajúcimi členmi sú Daimler, Ford, BMW, VW, Audi a Porsche. V minulom roku na zozname zapojených členov pribudli aj automobilky Hyundai a KIA.

Nabíjacia infraštruktúra na Slovensku rastie

Len počas posledných 3 mesiacov spustil ZSE Drive 3 nové ultrarýchle huby – v Bratislave, Košiciach a na odpočivadle Beladice. Okrem toho sme sa v oblasti nabíjacej infraštruktúry dozvedeli, kde vyrastú verejné nabíjačky zo štátnych dotácií a pozornosť na seba pritiahla aj spoločnosť ejoin, ktorá sa profiluje ako ďalší poskytovateľ nabíjania na Slovensku. Na záver ešte o jednej zaujímavej situácii zo zahraničia – Francúzska nabíjacia sieť musela odstaviť 87% nabíjačiek, kvôli bezpečnostnému riziku.

Náš tip
Je na Slovensku málo nabíjačiek? Sme pripravený na narastajúci počet elektromobilov? | VIDEO
Náš tip
MH SR vyhlásilo druhé kolo dotácií na verejne prístupné nabíjacie stanice
10. marca 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+