MojElektromobil

Dotácie v roku 2019

MH SR predstavilo detaily k dotáciám v roku 2019: elektromobily dostanú dotáciu 8-tisíc eur, šrotovné nebude. Plug-in hybridy dostanú podporu 5-tisíc eur. Prečítajte si aktuálny článok Dotácie pre elektromobily v roku 2019.

Dotácie v roku 2016

Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu SR, spustilo 11. novembra 2016 prvý dotačný program na podporu elektromobility na Slovensku. Vyčlenený bol celkový rozpočet vo výške 5,2 milióna €, z ktorého je možné čerpať príspevky do konca roka 2017. Štátna dotácia sa vzťahuje na plne elektrické automobily (tzv. elektromobily), a to vo výške 5 000 € a na plug-in hybridné automobily, vo výške 3 000 €.

Záujemcov o tento typ ekologických a ekonomických vozidiel bude zaujímať, na ktoré konkrétne modely sa táto dotácia vzťahuje. Pripomíname, že sa musí jednať o vozidlá, ktorých výrobca musí mať oficiálne zastúpenie na slovenskom trhu. V nasledujúcich kapitolách uvádzame modely jednotlivých výrobcov, na ktoré je možné požiadať o štátnu dotáciu na podporu elektromobility na Slovensku. Podrobné informácie o dotáciách nájdete v našom článku Dotácie na elektromobil a plug-in hybrid.

Náš tip
Vyplňte jednoduchý formulár a my vám zabezpečíme skúšobnú jazdu na vybranom vozidle!

FILTER PODĽA VÝROBCU
AUDIBMWCITROËNHYUNDAIKIAMERCEDES-BENZMITSUBISHINISSANPEUGEOTPORSCHERENAULTTOYOTAVOLKSWAGENVOLVO

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na elektromobily a plug-in hybridy: Všetko čo potrebujete vedieť
Rumunská vláda zvyšuje štátnu dotáciu na kúpu elektromobilu na 10 000 €
Vieme, na ktoré eAutá čerpali Slováci štátne dotácie na podporu elektromobility

 

Prehľad modelov Audi, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Na slovenskom automobilovom trhu sú oficiálne dostupné dva plug-in hybridné automobily značky Audi. A to AUDI A3 E-TRON a AUDI Q7 E-TRON. Vzťahuje sa na ne teda príspevok vo výške 3 000 €.

Náš tip
Audi e-tron Sportsback: Fascinujúce elektrické SUV-GT so svetelnými projektormi

 

 

Prehľad modelov BMW, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Na slovenskom automobilovom trhu je oficiálne dostupných 6 plug-in hybridných automobilov značky BMW, na ktoré sa vzťahuje štátny príspevok 3 000 €. Sú nimi: BMW 225XE iPERFORMANCEBMW 330E iPERFORMANCEBMW 740E iPERFORMANCE, BMW 740LE iPERFORMANCE, BMW 740LE XDRIVE iPERFORMANCE A BMW X5 XDRIVE 40E iPERFORMANCE.

plug-in hybridy bmw na ktoré sa vzťahuje dotácia
Plug-in hybridy BMW, na ktoré sa vzťahuje dotácia. Zdroj: ZAPSR

DOPLNENÉ! Príspevok 3 000 € sa vzťahuje aj na plug-in hybridného “exota” BMW i8, keďže ho je možné oficiálne objednať aj na Slovensku.

Náš tip
BMW i8: Superšport budúcnosti, ktorý je dostupný už dnes
BMW i8. Zdroj: BMW

Príspevok 5 000 € je k dispozícii na jediný plne elektrický model bavorskej automobilky, ktorý je dostupný aj na slovenskom trhu. Je ním mestský “kompakt” BMW i3.

Náš tip
18 zaujímavostí o elektromobile BMW i3
bmw i3
Elektromobil BMW i3. Zdroj: BMW

 

Prehľad modelov Citroën, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Na slovenskom automobilovom trhu sú oficiálne dostupné dva elektromobily značky Citroën. Vzťahuje sa na ne štátny príspevok 5 000 €. Jedná  sa o vozidlá: CITROËN C-ZERO a CITROËN BERLINGO FURGON ELECTRIC.

 

 

Prehľad modelov Hyundai, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Na slovenskom automobilovom trhu je oficiálne dostupný model HYUNDAI IONIQ, a to v oboch verziách, na ktoré sa vzťahuje štátna dotácia. Na elektromobil HYUNDAI IONIQ ELECTRIC dostanete príspevok vo výške 5 000 € a na plug-in hybrid HYUNDAI IONIQ PLUG-IN HYBRID 3 000 €. Druhý menovaný však bude dostupný až v 3. štvrťroku 2017

Náš tip
Hyundai Ioniq Plug-in Hybrid pomaly prichádza na európsky trh

 

Prehľad modelov Kia, na ktoré sa vzťahuje dotácia

“Žilinská” automobilka Kia ponúka na našom trhu jediný model elektromobilu, na ktorý sa vzťahuje štátna dotácia na podporu elektromobility vo výške 5 000 €. Je ním KIA SOUL EV, ktorá prešla v roku 2017 faceliftom. Viac informácii o vozidle sa dozviete v rámci nášho redakčného testu.

Pre priaznivcov plug-in hybridov má Kia v ponuke “strednú triedu” v podobe modelu KIA OPTIMA PLUG-IN HYBRID, na ktorú vám štát prispeje sumou 3 000. €. Už v 3. kvartáli tohto roku sa môžeme tešiť aj na plug-in hybridnú verziu crossoveru KIA NIRO PHEV.

Náš tip
Kia Soul EV sa dočkala modernizácie. Má lepšiu batériu, brzdy či infotainment

 

Prehľad modelov Mercedes-Benz, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Automobilka Mercedes-Benz ponúka na slovenskom trhu najväčší počet modelov áut do zásuvky. Jedná sa predovšetkým o plug-in hybridné vozidlá MERCEDES-BENZ C 350E (SEDAN a COMBI), MERCEDES-BENZ  GLC 350E 4MATICMERCEDES-BENZ GLC 350E 4MATIC C, MERCEDES-BENZ  E 350E, MERCEDES-BENZ S 500E a MERCEDES-BENZ  GLE 500E 4MATIC. Vzťahuje sa na ne štátna dotácia vo výške 3 000 €.

Náš tip
Mercedes-Benz EQ: Emócia a inteligencia v jednom
dotacie mercedes-benz c 350e (sedan a combi), mercedes-benz glc 350e 4matic, mercedes-benz glc 350e 4matic c, mercedes-benz e 350e, mercedes-benz s 500e, mercedes-benz gle 500e 4matic
Plug-in hybridy značky Mercedes-Benz, na ktoré sa vzťahuje štátna dotacia. Zdroj: ZAPSR

V slovenskom portfóliu automobilky Mercedes-Benz figurujú aj dva plne elektrické automobily, na ktoré sa vzťahuje príspevok vo výške 5 000 €. Jedná sa o vozidlá MERCEDES-BENZ B 250E a SMART ELECTRIC DRIVE.

 

Prehľad modelov Mitsubishi, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Na slovenskom automobilovom trhu je oficiálne dostupný len jeden model od Mitsubishi, na ktorý sa vzťahuje štátna dotácia. Jedná sa o model MITSUBISHI OUTLANDER PHEV, ktorý bol v roku 2016 druhým najpredávanejším automobilom do zásuvky v Eúrope. Vzťahuje naň príspevok vo výške 3 000 €.

Mitsubishi Outlander PHEV
Mitsubishi Outlander PHEV

 

Prehľad modelov Nissan, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Automobilka Nissan ponúka na slovenskom trhu celosvetový bestseller medzi elektromobilmi. Je ním ikonický NISSAN LEAF, ktorého sa predalo už takmer 400 000 kusov. Táto legenda je dostupná v dvoch verziách a to s 24 kWh batériou a 30 kWh batériou. Keďže sa jedná o plne elektrické vozidlo, štát naň prispieva sumou 5 000 €. Nissan u nás ponúka aj úžitkový elektromobil NISSAN eNV 200, a to hneď v 3 variantoch: VAN, KOMBI a EVALIA. Na vozidlo sa taktiež vzťahuje štátna dotácia vo výške 5 000 €.

Náš tip
Nová generácia Nissanu Leaf zachytená na „špionážnych“ fotografiách
Elektromobily Nissan, na ktoré sa vzťahuje štátna dotácia Nissan leaf, nissan env 200 van kombi evalia
Elektromobily Nissan, na ktoré sa vzťahuje štátna dotácia. Zdroj: ZAPSR

 

Prehľad modelov Peugeot, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Peugeot je druhou francúzskou automobilkou, ktorá ponúka na slovenskom trhu hneď dvojicu elektromobilov. Rovnako ako v prípade koncernového Citroënu, aj Peugeot má vo svojom portfóliu 1 malé osobné vozidlo PEUGEOT iON a 1 úžitkové vozidlo PEUGEOT PARTNER ELECTRIC. S elektromobilmi od Citroënu, zdieľajú rovnakú platformu. Na oba elektromobily sa vzťahuje štátna dotácia vo výške 5 000 €.

Náš tip
TEST | Plne elektrický Peugeot iOn

 

 

Prehľad modelov Porsche, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Ak túžite po výkonnom prémiovom plug-in hybride so športovými vlastnosťami, automobilka Porsche má pre vás hneď 2 karosárske varianty. Športový sedan PORSCHE PANAMERA 4 E-HYBRID a športové SUV PORSCHE CAYENNE E-HYBRID. Tieto vozidlá Porsche sú akousi plugin-in hybridnou alternatívou plne elektrických modelov Tesla Model S a Model X. Na oba plug-in hybridy Porsche sa vzťahuje štátny príspevok vo výške 3 000 €.

Náš tip
Elektrické Porsche Mission E zautočí hneď niekoľkými modelmi

 

Prehľad modelov Renault, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Automobilka Renault ponúka pre slovenský trh len jeden elektrifikovaný model, avšak v dvoch verziách, ktoré sa líšia kapacitou batérie, a teda aj dojazdom. Reč je o elektromobile Renault Zoe, ktorý je u nás dostupný od 25. apríla 2017. Verzia RENAULT ZOE 22 KWH disponuje 22 kWh batériou a dojazdom 240 km (NEDC). RENAULT ZOE Z.E. 40 ponúka 41 kWh akumulátor a dojazd 400 km (NEDC).

Náš tip
Na slovenskom trhu vítame európsky bestseller Renault Zoe

 

 

Prehľad modelov Toyota, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Automobilka Toyota je priekopníkom v oblasti hybridných vozidiel. Svoj prvý hybrid Prius predstavila pred neuveriteľnými 20 rokmi. Len za posledných 5 rokov predala Toyota viac ako 2 milióny kusov. Takmer všetky svoje modely vyrába Toyota aj v hybridných verziách. Žiaľ, len na jeden jediný z nich sa vzťahuje štátna dotácia. Dôvodom je, že Toyota má vo svojom bohatom portfóliu hybridov len jediný nabíjateľný, tzv. plug-in hybrid. Jedná sa o verziu s označením TOYOTA PRIUS PLUG-IN HYBRID. Na vozidlo je možné požiadať o štátny príspevok vo výške 3 000 €.

Náš tip
Toyota Prius Plug-in Hybrid získala titul Zelené auto roka 2017
toyota prius plug in-hybrid 2017
Toyota Prius Plug-in Hybrid 2017. Zdroj: DW Burnett

 

Prehľad modelov VW, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Automobilka Volkswagen má na Slovensku slušné zastúpenie ekologických vozidiel. A to “spravodlivo” po dva elektromobily a plug-in hybridy. Vo všetkých 4 prípadoch s jedná o upravené štandardné “spaľovacie” automobily. Štátnu dotáciu vo výške 5 000 € dostanete na elektromobily VW E-GOLF a VW E-UP! 3-tisícová dotácia sa zas vzťahuje na plug-in hybridy VW GOLF GTE a VW PASSAT GTE.

Náš tip
Volkswagen I.D. Crozz: Ťahúň predaja elektromobilov značky VW

Elektromobily a Plug-in hybridy VW, na ktoré sa vzťahujú dotacie. Zdroj: ZAPSR

Prehľad modelov Volvo, na ktoré sa vzťahuje dotácia

Aktuálne jediným modelom značky Volvo na našom trhu, na ktorý sa vzťahuje štátna dotácia, je výkonný a nízkoemisný plug-in hybrid VOLVO XC90 T8. Štát Vám tak naň prispeje sumou 3 000 €. Už onedlho sa však dočkáme aj plug-in hybridnej verzie menšieho súrodenca XC90 s smenom VOLVO XC60 T8. Bude sa jednať o najvýkonnejšiu motorizáciu v rámci modelového radu, pričom to bude taktiež plug-in hybrid. Takže naň dostanete príspevok vo výške 3 000 €.

Náš tip
Nové Volvo XC60 prichádza na náš trh, vrcholom ponuky plug-in hybrid

Zdroj: zapsr.sk, titulná fotografia: autocar.co.uk

eautoportal zdielanie

30. marca 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+