MojElektromobil

Elektrické autá sú jednoznačne budúcnosťou našej osobnej dopravy. Dokazuje to množstvo výrobcov, ktorí vyrábajú autá s čisto elektrickým pohonom, ktoré sú aj pre bežných ľudí čoraz dostupnejšie. Dôkazom je aj nová Kia Soul EV, ktorú sme získali na krátky test. Už na prvý pohľad sa nám toto autíčko zapáčilo, no nie je určené pre všetkých. Prečítajte si, či by ste mali rozmýšľať nad jeho kúpou.

Nie je to Tesla, ale má čím zaujať

Kia Soul bola už od svojho vzniku v roku 2008 chápaná ako mestské auto so špecifickým dizajnom. Jej prvá generácia nezískala až také množstvo fanúšikov, najmä kvôli dizajnu, ktorý vytŕčal z radu, no druhá generácia tohto vozidla má naozaj niečo do seba. Hoci sme ju mali na testovanie dostupnú len jeden celý deň, zapáčila sa nám a určite nás mnohými vecami aj zaujala. Na to, že ide o auto určené do mesta, ponúka naozaj dostatok vnútorného priestoru pre cestujúcich. Vonkajšie rozmery mestského auta sa odrazili najviac na batožinovom priestore, v ktorom Kiu Soul prekoná väčšina áut zo strednej triedy. Jej zmysel je však niekde inde – v elektromotore.

KIA_soul_aplikacia_8

Len ťažko by ste našli auto, pre ktoré sa elektrický pohon hodí lepšie. Malé auto pre mladé rodiny s 1, maximálne 2 deťmi, ktoré využijete najviac v meste, si priam žiada elektrický pohon. Ten v tomto prípade zabezpečuje elektromotor s maximálnym výkonom 81,4 kW (približne 110 k) pri 2730 až 8000 otáčkach/min a krútiacim momentom 285 Nm od 0 do 2730 otáčok/min. Nejde o výkonný elektromobil, akým je napríklad Tesla, no s dojazdom tesne nad úrovňou 200 km vám Kia Soul EV poslúži naozaj dobre. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 145 km/h, čo je však aj na diaľnicu v meste dostatok. Soul EV ponúka dva hlavné jazdné režimy, ktoré sa dajú prepínať na automatickej prevodovke – klasické “D-čko” pre dynamickú jazdu v meste a mód “B” pre čo najväčší dojazd.

KIA_soul_aplikacia_

Batérie v tomto aute majú maximálnu kapacitu 27 kWh, a tak potrebujete na dosiahnutie minimálne 200 km dojazdu udržovať priemernú spotrebu pod úrovňou 13,5 kWh. To sa dá dosiahnuť pri pokojnejšej jazde mestom bez väčších problémov. Spotreba narastá pri rýchlosti nad 70 km/h, badateľne rýchlejšie však začne z energie ubúdať pri 90-tke. Ak ste cestní piráti a chcete na semafóroch nechať všetkých za sebou, prípadne jazdíte denne mimo mesto, počítajte s reálnym dojazdom na úrovni 170 – 190 km. Batérie sa do plna nabijú z 230 V zásuvky približne za 9 hodín. Nabíjací konektor umiestnený v prednej maske však môžete zapojiť aj na rýchlonabíjačku v niektorom z väčších obchodných centier. Vtedy sa dokáže nabiť približne 80% batérie za asi 40 minút.

KIA_soul_aplikacia_14

Čo zrejme najviac zaujme moderného človeka na palubnej doske tohto automobilu, je veľký displej v stredovom paneli. V ňom môžete ovládať nielen mutlimédiá, ale po pripojení so smartfónom priamo na displeji aj vytočiť kontakt a cez zabudované hands-free vykonať hovor. Cez Bluetooth si môžete prehrávať aj skladby z vášho mobilného zariadenia, prípadne si na displeji každý večer skontrolovať, aká je vaša spotreba a koľko kilometrov ešte prejdete s energiou v batériách.

KIA_soul_elektroauto_aplikacia (3 of 5)

Celkovo nás zaujala Kia Soul EV svojim vnútorným priestorom, kde sa bez problémov zmestia aj “poriadni chlapi”, pričom na zadné sedačky nebudete mať problém umiestniť ani dve detské autosedačky. Priestor pre nohy je však vzadu menší, a to kvôli batériám v podvozku. Pri dlhších trasách by pasažieri mohli trpieť, pri dojazde do 200 km však ide o zanedbateľný nedostatok. Ako sme už spomínali, Kia Soul EV má menší kufor. Ten dosahuje objem iba 354 litrov, čo vám však na bežné nákupy úplne postačí.

KIA_soul_aplikacia_4

Základné špecifikácie | Kia Soul EV:

 • pohon: predná náprava,
 • prevodovka: jednorýchlostná, automatická,
 • výkon motora: 81,4 kW/110k,
 • max.rýchlosť: 145 km/h,
 • krútiaci moment: 285 Nm pri 0-2730 ot./minútu,
 • zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 12 s,
 • dĺžka/šírka/výška: 4140/1800/1593 mm,
 • rázvor: 2570 mm,
 • objem batožinového priestoru: 354/1367 l,
 • batérie: 27 kWh, nabíjanie 9 h (230V), cca 1,5 h (rýchlonabíjačka),
 • pohotovostná hmotnosť: 1565 kg,
 • pneumatiky: 205/60, R16.

Prepracovaná mobilná aplikácia

To, čo nás pri teste tohto elektromobilu zaujímalo najviac, je aplikácia MyKia, ktorá sa dá spárovať priamo s automobilom. Nájdete v nej niekoľko zaujímavých funkcií, vysvetlenie kontroliek na palubnom počítači, základné informácie o aute a môžete si v nej viesť aj evidenciu o prejdených kilometroch. Praktickou funkciou je aj možnosť zamerať si poslednú polohu auta na mape, zavolať rýchlo asistenčnú službu alebo pomoc, či skontrolovať, kedy máte ísť s autom na servisnú prehliadku. Samozrejmosťou je aj prítomnosť rôznych manuálov a príručiek, ktoré tak môžete mať neustále so sebou. Za jedinú nevýhodu tejto mobilnej aplikácie považujeme nutnosť aktualizovať kilometre manuálne. Auto ich nedokáže so smartfónom synchronizovať. Inak ide o príjemný doplnok k tomuto autu.

Hodnotenie | Kia Soul EV

Hoci sme mohli Kia Soul EV testovať len veľmi krátku dobu, našli sme na tomto automobile poháňanom elektrinou veľmi veľa lákadiel a zaujímavostí. Keďže ide o elektromobil, náklady na jeho prevádzku sú veľmi nízke. Pri nabíjaní doma, z vlastnej elektrickej siete, nepresiahne cena za 100 km ani 2 eurá a pri nabíjaní na niektorej z rýchlonabíjačiek v nákupných centrách to máte dokonca úplne zadarmo. Treba však počítať s počiatočnou investíciou. Kia Soul EV sa dá u nás kúpiť v dvoch verziách – Gold za cca 29 000 EUR a Platinum za cca 31 500 EUR. Drahšia verzia pritom prináša len menšie vylepšenia, a to autmatické vyhrievanie batérií, bio-koža v interiéri, či tepelné čerpadlo. Celkovo tak nejde o najlacnejší automobil v strednej triede, s ktorou sa môže porovnávať, no má množstvo výhod, ktoré automobily v tejto cenovej kategórii neponúkajú. Kia Soul EV je priam ideálnym druhým autom do domácnosti, ktoré využijete na krátke trasy či jazdu po meste.

Zdroj: MôjAndroid.sk


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

21. marca 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+