MojElektromobil

Rumunské ministerstvo životného prostredia, vôd a lesov oznámilo, že upravuje podmienky svojho štátneho programu na podporu elektromobility. Zmeny sa týkajú výšky dotácie na kúpu elektromobilu, ktorá sa po novom zvýši zo súčasných 5 000 € na 10 000 €.

Štátny program s názvom „Rabla Plus“, má vyčlenené prostriedky vo výške 10 miliónov €. To znamená, že dotácia je k dispozícií pri zakúpení prvých 1 000 elektromobilov. O príspevok je možné požiadať do konca roka 2019Súbežne s týmto programom beží aj program „Rabla“, v rámci ktorého je možné získať príspevok 1 450 € na vozidlá produkujúce emisie CO2 nižšie ako 130 g/km. V roku 2018 klesne táto hranica na 120 g/km a v roku 2017 na 100 g/km. Navyše je možné získať ďalší bonus vo výške 330 €, a to v prípade, že zakúpené vozidlo má emisie pod úrovňou 98 g/km.

 

História rumunských štátnych dotácií

Rumunská vláda poskytuje štátne dotácie na ekologickejšie automobily už od roku 2005. Pre porovnanie, Slovensko za prvýkrát spamätalo až koncom roka 2016. Vtedajší príspevok vo výške 650 € však ani zďaleka nedosahoval dnešnú úroveň. Začiatkom roka 2016 začal fungovať spomínaný program „Rabla“, čo znamenalo nárast príspevku na 1 450 €. Nový program „Rabla Plus“ s 10 000 € dotáciou začne platiť 24. apríla 2017.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na elektromobily a plug-in hybridy: Všetko čo potrebujete vedieť
Zoznam vozidiel, na ktoré sa vzťahuje dotácia na podporu elektromobility
Vieme, na ktoré eAutá čerpali Slováci štátne dotácie na podporu elektromobility

 

Elektromobily dostupné na rumunskom trhu

elektromobily na slovenskom trhu

Na rumunskom trhu sa predáva kompletný trojlístok elektrických vozidiel Renault, na ktorý, na slovenskom trhu, už netrpezlivo čakáme. Dočkať by sme sa mali už tento rok. Jedná sa o elektromobily Renault ZoeRenault Kangoo ZE a Renault Twizy. Rumunský vodiči majú k dispozícii aj BMW i3, VW e-Up! a Mitsubishi iMiEV, ktorý je koncernovou verziou u nás predávaného Peugeotu iOn. Tamojší záujemcovia o elektromobil si môžu uplatniť dotáciu aj na vozidlá značky Tesla, na rozdiel od tých slovenských. Odhaduje sa, že približne 1 000 Rumunov si rezervovalo Teslu Model 3.

Tak čo, ako sa vám pozdáva rumunský dodatočný program na podporu elektromobility? Bola by dvojnásobná výška dotácie, v porovnaní s tou slovenskou, dôvodom, pre ktorý by ste zvážili kúpu elektromobilu?

Zdroje: electriccarsreport.com, rabla.ro

eautoportal zdielanie

7. apríla 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+