MojElektromobil

Nemecká automobilka zameraná na luxusné športové autá, Porsche, na Slovensku vybuduje nový výrobný závod. O tomto zámere informovala ešte v roku 2020, no donedávna sme mali bojovať s ďalšími krajinami, ktoré boli považované za potenciálnych kandidátov pre investíciu. Portál Trend.sk ale informuje, že plánovaná investícia v objeme 200 miliónov € je dnes pre Slovensko už istou vecou.

Zmenil sa pôvodný zámer

Porsche medzičasom upravilo zameranie svojej plánovanej investície. Pôvodne sa hovorilo o vybudovaní závodu na výrobu karosérií, reálne ale pôjde o montáž podzostáv batériových článkov, ktoré budú spájané do batériových modulov pre elektromobily.

Výrobný závod vyrastie v Hornej Strede, okres Nové Mesto nad Váhom. Výstavba má začať v priebehu niekoľkých týždňov a oficiálne spustenie výrobného závodu je plánované na koniec roka 2024, kedy sa začne s výrobou.

Zaujímavá je informácia, že výrobný závod má predstavovať prvú vlastnú výrobu lítiovo-iónových batériových modulov v Porsche. To, že sa automobilka nakoniec rozhodla zamerať na oblasť elektromobility posilňuje dlhodobý potenciál celej investície.

Investícia Porsche na Slovensku má priniesť 65 pracovných miest

Doplnené 26.5.2022 

V súvislosti s investíciou Porsche na Slovensku sa objavili doplňujúce informácie, ktoré zverejnil napríklad portál HNonline.sk.

Automobilka plánuje v Hornej Strede preinvestovať 200 miliónov €, z čoho väčšinový podiel, takmer 195 miliónov, poputuje práve na vybudovanie fabriky na výrobu Li-ion batériových modulov pre elektromobily. Niečo vyše 6 miliónov € bude určených na modernizáciu výroby v existujúcom technologickom centre.

Porsche by na svoj plánovaný projekt mohlo získať aj finančnú podporu zo strany štátu – takzvaný investičný stimul vo výške 3,49 milióna € pre projekt vybudovania výrobnej fabriky na akumulátory a ďalších 710 000 € na projekt úpravy existujúcej prevádzky.

V obidvoch prípadoch by reálne išlo o podporu vo forme úľavy na dani z príjmu. Návrh bol na poskytnutie investičnej pomoci bol predložený do pripomienkového konania a ešte ho musí schváliť vláda. Porsche avizuje, že v Hornej Strede vytvorí nových 65 pracovných pozícií.

Dlhodobé plány Porsche

Elektromobily momentálne zažívajú šťastné obdobie rastu, čo by sa v najbližších rokoch nemalo nijak meniť. Práve naopak, ponuka batériových elektromobilov sa bude rozrastať a výnimkou nie je ani portfólio značky Porsche.

Len nedávno sme mali možnosť vidieť testovaciu flotilu pripravovaných elektromobilov Porsche Macan EV. Nie je žiadnym tajomstvo, že automobilka chce do sveta elektromobility vstúpiť skutočne naplno. Medzi jej dlhodobé plány patrí aj vybudovanie vlastnej siete nabíjacích staníc, ktorá má byť dostupná výhradne pre majiteľov elektrických vozidiel so znakom Porsche.

Predaje nemeckého výrobcu športových vozidiel podľa nedávneho vyhlásenie budú do roku 2030 z 80% tvoriť elektromobily a plug-in hybridy. Preto je vysoko pravdepodobné, že nový výrobný závod v Hornej Strede bude mať najbližšie roky viac než dostatok práce.

Náš tip
Fiat sa chce stať ľudovou Teslou, pripravuje 4 nové elektromobily
26. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+