MojElektromobil

Na rozdiel od niektorých značiek sa Porsche do plnej elektrifikácie svojho portfólia nejak extra nehrnulo. Držalo sa skôr filozofie ponuky zastúpenej z rôznych pohonov, aby si každý mohol vybrať to svoje.

V ponuke má napríklad luxusné elektromobily Taycan, plug-in hybridy Panamera 4 E-Hybrid a Cayenne E-Hybrid, no súčasne ponúka široký zástup tradičných reprezentantov čistokrvných spaľovákov.

Postoj značky bol dlhší čas pomerne jasný a nemenný. Vozidiel so spaľovacími motormi sa chcela držať čo najdlhšie, prinajmenšom do roku 2030. K pomerne veľkej zmene však došlo v marci 2022, kedy zverejnila svoje nové plány v oblasti elektrifikácie.

Aktuálne počíta s tým, že v roku 2025 bude spaľováky a elektrické modely (plug-in hybridy a batériové elektromobily) predávať v rovnakom pomere jedna k jednej. Do roku 2030 následne plánuje posilniť elektrické predaje tak, aby elektromobily a plug-in hybridy tvorili 80%.

Vlastná sieť nabíjacích staníc

V polovici dekády sa do predaja má dostať plne elektrický športiak Porsche 718 a v dohľadnej dobe počíta aj s novou elektrickou verziou modelu Macan. Toto sú základné informácie o nových plánoch, no ako pripomenul portál TheVerge, nemecká automobilka má aj ďalšie, poriadne ambiciózne plány. Vybudovať chce vlastnú sieť nabíjacích staníc.

Zaujímavé je to hlavne z toho dôvodu, že Porsche patrí medzi automobilky, ktoré stoja v pozadí známej nabíjacej siete IONITY. Už dlhšiu dobu ale naznačuje, že vybudovanie vlastnej nabíjacie siete je presne tým správnym krokom ako ísť v ústrety svojim zákazníkom.

Najnovšie to vyzerá tak, že plány už čoskoro začnú naberať reálne kontúry. Nabíjacie stanice majú byť spočiatku vybudované na frekventovaných úsekoch v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku. Ak všetko pôjde podľa plánov, tak k spusteniu pilotnej prevádzky dôjde ešte pred koncom roka 2022.

Len pre svojich a luxusne

Nabíjacie stanice značky Porsche budú určené výhradne pre zákazníkov tejto automobilky. V podobnom duchu svoju sieť staníc Supercharger budovala aj Tesla, no treba povedať, že v ostatných rokoch dochádza k jej sprístupňovaniu pre elektromobily všetkých značiek.

V prípade Porsche nemá ísť o prosté lokality, kde sú osadené nabíjacie stojany, a tým to končí. Víziou je aj vybudovanie luxusných “salónikov”, kde majitelia elektromobilov budú oddychovať pri nápojoch a jedle, kým sa im nabije batéria. Začne to v Európe, a ak sa koncept osvedčí, v hre bude aj expanzia do Spojených štátov a Číny.

Náš tip
BMW iX1: Prvý pohľad na nepriameho nástupcu obľúbeného mestského modelu
22. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+