MojElektromobil

V rámci redakčného testu Tesly Model Y (ďalej TMY) sa nám podarilo na 850 kilometrovom okruhu po Slovensku zaznamenať a porovnať nabíjania na Superchargery V3 v Košiciach s nabíjaním na IONITY pri Senci. Je nutné poznamenať, že sa jedná o verziu MIC 2021 z čínskej Tesla Gigafactory, nakoľko výroba v Gigafactory Berlín ešte stále nebola spustená. Elektromobil Model Y nám do testu zapožičal DriveTesla.sk.

Tesla Model Y | Foto: Ľuboš

Nová chémia NCMA v Modeli Y?

V tomto článku sa zameriame iba na priebeh nabíjania verzie TMY LR MIC 2021. Ako je známe, oproti americkej verzií čínska používa 2 typy batérií. Do modelov SR+ s menšou batériou a dojazdom putujú články od výrobcu CATL s technológiou LFP. A verzie LR (long range) používajú NCM 811 v cylindrickom formáte 2170 od výrobcu LG Chem. Podľa skorších správ, od júla 2021 majú byť už na TMY LR nasadené batérie LG Chem s chémiou NCMA v pomere zložiek – 85% nikel, 5% kobalt, 5% mangán a 5% hliník.

Obom naším meraniam prechádzali takmer 400 kilometrové úseky jazdenia prevažne po diaľniciach. Auto sa pohybovalo po celý čas na hranici maximálnej povolenej rýchlosti. V čase nabíjania sa vonkajšie teploty pohybovali okolo 15°. Do Košíc sme na Supercharger V3 prišli s 8 percentami batérie. Tu sme zámerne kvôli kompletnému grafu nabíjali až do plných 100%. Nie je to štandardná situácia, nakoľko pri konci nabíjania výkon výrazne klesá a stáva sa stratou času. Taktiež sa zbytočne potom dlho blokuje nabíjací stojan.

Cestou do Košíc s Tesla Model Y | Foto: Ľuboš

Supercharger V3 vs Ionity

Košice, Supercharger V3 – je na Slovensku momentálne jediný svojho druhu. Umožňuje nabíjať výkonmi až do 250 kilowattov. Začíname nabíjať s 8%. Nabíjací výkon na moment vystrelil až na 232kW, ale vzápätí hneď začal klesať. Už po prvých troch minútach výkon padá na hranicu 150kW. Elektromobil v 50% nabíjal už len 92kW. Dobitie auta z 10 na 80% zabralo presne 36 minút. Za ten čas sa dobilo 53 kilowatthodín energie. Pre predstavu 50kWh stačí TMY pri rýchlosti 130 km/h na ďalších minimálne 250 kilometrov jazdy.

Stanica IONITY Horný dvor, Senec umožňuje nabíjať autám až do maximálneho výkonu 350kW.  Treba poznamenať, že maximálny výstup je obmedzený prúdom 500A DC. To znamená, že autá so 400V architektúrou na bežných staniciach neprekročia výkon 200kW a výkony nad túto hranicu sú určené pre 800V systémy. Do Senca sme prišli so 6% energie v batérií. Nabíjanie z 10 na 80% nám zabralo takisto rovnakých 36 minút.

Krivka nabíjania Tesla Model Y | Zdroj: redakcia

Zhodnotenie a porovnanie s konkurenciou

Rýchlosť nabíjania TMY sa dá označiť dnes skôr za priemernú. Ale na obhajobu treba povedať, že Tesla už v minulosti pri nasadení nových typov batérií krivku postupne navyšovala v autách na diaľku. Zatiaľ to dosť pravdepodobne vyzerá pri týchto NCMA na podobný prípad.

Výhodou Tesiel tiež je, že ako jedny z mála majú integrovaný predohrev a predprípravu teploty batérie ešte počas jazdy na trase. To znamená, že napríklad konkurenčný Hyundai Ioniq 5 síce nabije z 10 na 80% za 18 minút, ale platí to pre optimálne podmienky teploty batérie. Ako už videá od nórskeho youtubera Bjorna naznačujú, nové autá Hyundai/Kia stále trpia pomerne silným #coldgate a #rapidgate podobne ako predchádzajúce autá koncernu Kona/e-Niro. To samozrejme hlavne v zime výrazne spomalí nabíjanie.

Nezanedbateľná vec, kde TMY ešte dominuje nad konkurenciou je stále vynikajúca spotreba pri diaľničnej rýchlosti 130km/h. Jeho priamy konkurenti, ako sú VW ID.4 a Hyundai Ioniq 5 ju majú zatiaľ stále výrazne vyššiu. TMY tak aj prípadné stratené minúty doženie na diaľnici svojou efektivitou. Viac o spotrebe a iných výhodách sa viac dozviete čoskoro v našom kompletnom teste Tesly Model Y.

Video z porovnania nabíjaní.

 

 

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

31. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+