MojElektromobil

Už viackrát sme písali o spoločnej iniciatíve spoločností BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group v oblasti budovania siete ultra-výkonných nabíjacích staníc pre elektromobily v Európe. Tá dnes vyústila do predstavenia spoločného podniku IONITY, ktorý vybuduje a bude prevádzkovať sieť 400 rýchlonabíjacích staníc s výkonom až 350 kW. S výstavbou staníc sa začne ešte tento rok. Kompletná sieť bude dokončená do roku 2020.

Nabíjacia infraštruktúra pre elektrické automobily je jednou z kľúčových oblastí rozvoja elektromobility. Uvedomujú si to aj automobilové koncerny BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group. Z tohto dôvodu vytvorili joint venture IONITY, ktorá vybuduje významnú európsku High-Power Charging (HPC) sieť. Nabíjacie stanice tejto siete budú disponovať výkonom až 350 kW. Pre porovnanie súčasné bežné rýchlonabíjačky majú výkon okolo 50 kW.

To znamená, že čas nabíjania sa výrazne skráti. Na to však treba vozidlá, ktoré podporujú takto výkonné nabíjanie. Aktuálne vieme, že 350 kW rýchlonabíjanie potvrdila automobilka Porsche pre svoj prvý plne elektrický model Mission E, ktorý príde na trh v roku 2019. Podobnú podporu by mali mať minimálne aj modely značiek, ktoré sa podieľajú na joint venture IONITY, a to BMW, Mercedes-Benz, Audi, Porsche a Ford.

CCS s výkonom až 350 kW

Nabíjacie stanice IONITY budú podporovať v Európe rozšírený štandard CCS (Combined Charging System). Ten ponúkne neuveriteľný nabíjací výkon až 350 kW, a to priamo jednosmerným prúdom (DC). Pre IONITY je dôležitý aj komfort platenia za služby. Nabíjacie stanice budú preto podporovať digitálne platby. Na nabíjačkách budú môcť svoje elektrické automobily nabíjať aj majitelia ostatných značiek.

ccs

Prvých 20 staníc už tento rok

Prvých 20 nabíjacích staníc vybuduje IONITY ešte tento rok. Stane sa tak v Nemecku, Rakúsku a Nórsku. Stanice budú situované popri hlavných cestách, pričom budú budované v intervale každých 120 km. V priebehu roka 2018 sa sieť rozšíri na viac ako 100 staníc. Zvyšné stanice budú dobudované do roku 2020. Nabíjacie stanice budú situované na hlavných európskych dopravných tepnách, pričom ich konkrétne umiestenie bude zohľadňovať aktuálnu sieť nabíjačiek, ako aj budúce projekty budovania infraštruktúry.

O podniku IONITY

Joint venture (spoločný podnik) automobilových koncernov BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group, tvoria značky BMW, Mercedes-Benz, Audi, Porsche a Ford. Podnik sídli v nemeckom Mníchove. Jeho generálnym riaditeľom je Michael Hajesch, prevádzkovým riaditeľom zas Marcus Groll. Na začiatku roka 2018 sa počíta s 50 zamestnancami. Zakladajúce automobilky majú v rámci podniku rovnaký podiel. Do joint venture IONITY boli pozvaní aj ďalší výrobcovia, a to s tým, aby pomohli rozšíriť sieť nabíjacích staníc.

Zdroj: tlačová správa

3. novembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+