MojElektromobil

Mesto Krásno nad Kysucou sa ešte koncom júla začalo uchádzať o príspevok Environmentálneho fondu na kúpu elektromobilu, ktorý by slúžil pre potreby mesta.

Samospráva uvádza, že už dlhodobo sa angažuje v oblasti ekológie a ochrany životného prostredia. Okrem aktivít akými sú zriadenie zberného dvora, separovanie odpadu či rozdanie kompostérov na biologický rozložiteľný odpad. Nedávno začala vyvíjať aj prvé kroky v oblasti elektromobility. Pre zamestnancov chcela zabezpečiť ekologicky nezávadný presun pri plnení povinností.

S požiadavkou na získanie dotácie mesto uspelo. Elektromobil je od konca októbra súčasťou mestského vozového parku a vedenie mesta Krásno nad Kysucou tak ako prvá samospráva na Kysuciach začala pri svojej práci využívať elektromobil. Auto bude využívať pri plnení všeobecných povinností, ale aj pri stavebných a sociálnych záležitostiach, školeniach či rôznych úradných stretnutiach.

Ekonomická a ekologická jazda

Primátor Jozef Grapa v rozhovore s lokálnou televíziou KTV uviedol, že po elektromobile Hyundai Ioniq Electric mesto siahlo kvôli dobrým ekonomickým vlastnostiam a celkovému prínosu pre ochranu životného prostredia.

Finančné prostriedky ušetrené na pohonných hmotách v najbližších rokoch môže mesto investovať iným spôsobom. Napríklad do kultúrnych a športových podujatí pre občanov. Počas nadchádzajúcej dekády by podľa odhadov pritom malo ísť o tisícky eur, ktoré budú využité lepšie – pre občanov.

„Tento automobil má na jedno nabitie dojazd 250 km, takže si myslím, že pre naše potreby to úplne postačí,“ uviedol primátor mesta Krásno nad Kysucou, Jozef Grapa.

Primátor Grapa verí, že okrem tohto prínosu pôjde Krásno nad Kysucou aj príkladom pre ostatné samosprávy a občanov, čím podporí rozvoj elektromobility v regióne, aj na Slovensku, a svojou troškou prispeje k ochrane životného prostredia.

Mesto chce vybudovať aj nabíjaciu stanicu

Mesto zároveň požiadalo aj o dotáciu na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily a pevne verí, že aj v tomto smere dosiahne úspech. Pokiaľ sa to skutočne podarí, nabíjačka pre potreby mesta, občanov a návštevníkov by mala vyrásť pri kultúrnom dome aj s dvojicou parkovacích miest.

Elektromobilita na Slovensku

Elektromobily a nabíjacie stanice sa stávajú súčasťou našich miest a obcí:

Ak má aj vaše mesto alebo obec elektromobil či novú nabíjaciu stanicu, napíšte nám.

11. novembra 2019
Zdroj: Krásno nad Kysucou

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+