MojElektromobil

Slovenský parlament v stredu schválil zákon o dotáciách. Právna norma má začať platiť od 1. novembra tohto roka, informuje TASR.

Aktualizácia 22.9.2019: Pozor zmena!

Ministerstvo hospodárstva na akci Ekomobility oznámilo ďalšie detaily: dotácia na elektromobil bude vo výške 8-tisíc eur a výzvu oznámi na konci roka 2019 (všetky aktuálne informácie v novom článku).

Navýšenie na 10-tisíc eur

Maximálna výška podpory bude 35 % z obstarávacej ceny, maximálne 10 000 € v prípade kategórie M1 a N1.

“Cieľom tejto dotácie je podporiť nákup nových vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Podmienkou na poskytnutie dotácie je povinnosť žiadateľa prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel a prevádzkovanie vozidla najmenej počas štyroch rokov od poskytnutia dotácie,” hovorí ministerstvo v predkladacej správe k návrhu zákona.

Ministerstvo hospodárstva SR nepodporí klasické hybridné automobily bez možnosti nabíjania z externého zdroja. Novela zákona o poskytovaní dotácii hovorí o podpore automobilov na stlačený a skvapalnený plyn (CNG a LPG), čisté elektromobily, plug-in hybridy (PHEV) či autá s vodíkovými článkami.

Aj pre Teslu?

Z návrhu zákona bola odstránená podmienka že dané vozidlo musí byť obstarané v SR, nakoľko je to v rozpore z EÚ právom o voľnom trhu. Na druhej strane plánuje MH SR špecifikovať konkrétne podmienky pre dovezené vozidlá, aby tie spĺňali podmienky pre registráciu, užívanie ako aj záverečné zhodnotenie v rámci platnej legislatívy. Preto nateraz zahrnutie vozidiel značky Tesla nepotvrdzujú, no ani nevylučujú.

Podpora vozidiel na alternatívny pohon

Právna norma má začať platiť od 1. novembra tohto roka. Príspevok bude možné získať na nové vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn, skvapalnený zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn, ktoré môžu mať zároveň aj nádrž na iné palivo. Podporu dostanú aj vozidlá s motorom, ktorý využíva palivo s obsahom najmenej 15 % biozložky, autá s elektromotorom a s možnosťou dobíjania batérií z externého zdroja a vozidlá s vodíkovými palivovými článkami.

O dotáciu sa bude môcť uchádzať súkromná osoba, firmy, obce alebo vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie, a to na základe výzvy a schválenej schémy pomoci. Rezort hospodárstva určí maximálnu výšku dotácie pre jednotlivé typy vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. “Cieľom tejto dotácie je podporiť nákup nových vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Podmienkou na poskytnutie dotácie je povinnosť žiadateľa prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel a prevádzkovanie vozidla najmenej počas štyroch rokov od poskytnutia dotácie,” priblížilo ministerstvo v predkladacej správe k návrhu zákona.

Parlament schválil pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým sa zmení maximálna výška dotácie. V prípade, že pôjde o vozidlo z kategórie M1 a N1 bude môcť byť najviac vo výške 10.000 eur. Inak bude môcť byť vo výške 25 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla, okrem áut kategórie M1 a N1. Dotácia vo výške 35 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla bude môcť byť poskytnutá žiadateľovi v tom prípade, ak súčasne vyradil z evidencie vozidiel auto so spaľovacím motorom staršie ako 15 rokov a táto dotácia nebola žiadateľovi už poskytnutá na iné vozidlo. “Táto úprava zabezpečí, aby intenzita výšky pomoci nedosiahla neprimeranú úroveň,” uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu.

Žiadatelia okrem toho budú musieť splniť podmienku, a to prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel a byť jeho vlastníkom najmenej počas dvoch rokov od poskytnutia dotácie. “Táto úprava je nevyhnutná preto, aby v praxi neprichádzalo k situáciám, že príjemca dotácie fakticky nedisponuje vozidlom, na ktoré mu bola udelená dotácia. Zamedzí sa tak špekulatívnemu zaobchádzaniu s dotáciami,” píše sa v pozmeňujúcom návrhu.

Doba, počas ktorej je potrebné vozidlo vlastniť, zase reaguje na novelizáciu zákona o dani z príjmov, ktorou sa navrhuje zaviesť novú odpisovú skupinu 0 s dobou odpisovania dva roky. Do novej odpisovej skupiny budú môcť byť zaradené len osobné automobily, ktoré budú mať v osvedčení o evidencii časť, ktorá hovorí o druhu paliva resp. zdroji energie uvedené ako BEV alebo PHEV v akejkoľvek kombinácii s iným druhom paliva alebo zdroja energie. Schválený pozmeňujúci návrh tiež vypúšťa niektoré prílohy k žiadosti. Týka sa to napríklad čestných prehlásení. Povinnosť predložiť ich bude daná až zmluvou od poskytnutí dotácie.

 

12. septembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+