MojElektromobil

V meste Lučenec sa do konca tohto roka bude vyvíjať nový typ batérií pre nákladné elektrické automobily. Vyrastie tu takzvané Centrum rozvoja inovácií (CRI). Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho hovorí, že vláda podporí toto centrum sumou 140-tisíc eur.

„Mesto Lučenec dostane budovu Národnej banky Slovenska s tým, že tam vytvorí centrum pre inovácie, startupy a všetky inovatívne nápady, ktoré tu v okrese vznikajú. Zároveň tam má vzniknúť – ako reakcia na portfólio a výzvu viceprezidenta Európskej komisie Maroša Šefčoviča – centrum pre výskum a vývoj batérií pre nákladné automobily, priblížil Raši.

Centrum rozvoja inovácií spojí sily so Slovenskou akadémiou vied a ďalšími výskumnými inštitúciami. Podľa Daniela Kojnoka z CRI ide o technológiu batérií kov-vzduch, ktorá je nástupom bežných lítiových batérií. Prinášajú oveľa väčšiu energetickú hustotu a nové použitie hlavne v nákladnej doprave.

Výroba o štyri roky

Prvé dva roky má prebiehať základný výskum a vývoj a tretí rok chce centrum pokročiť k aplikovanému výskumu. Veria, že štvrtý rok začnú predávať prvé batérie.

Budúca budova Centra rozvoja inovácií
Budúca budova Centra rozvoja inovácií

Chcú zabrániť odlivu talentov

Prínosom mimovládnej organizácie CRI má byť aj udržanie, či dokonca návrat talentov do regiónu zo zahraničia. Šikovní mladí ľudia veľmi rýchlo z okresu odchádzajú a nemajú sa kde uplatniť.

Projekt chváli aj primátorka Lučenca Alexandra Pivková. Môžeme naštartovať proces, aby sme mladých ľudí udržali v našom regióne a podporili ich, aby mohli startupovo začínať a vyvíjať inovácie,“ povedala primátorka, podľa ktorej projekt bude mať presah až na európsku úroveň.

 

31. augusta 2019
Zdroj: Hospodárske noviny

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+