MojElektromobil

V meste Trenčín by mohli pribudnúť nové nabíjačky pre elektromobily. Mesto podalo štyri žiadosti o dotáciu na výstavbu verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily.

Ministerstvo poskytne dotáciu na jednu stanicu maximálne päťtisíc eur. „Za päťtisíc eur je jeden stĺpik, v ktorom sú dve nabíjačky, teda naraz sa dajú nabíjať dve autá. Chceli by sme osadiť do každej mestskej časti jeden,“ povedal viceprimátor mesta, Ján Forgáč.

Prvé mesiace bude nabíjanie zadarmo. Poslanci zároveň schválili spolufinancovanie projektu zo strany mesta maximálne do výšky piatich percent z celkových výdavkov.

Pre ľudí v bytoch

Na mestskej radnici už zaznamenali po elektonabíjacích staniciach dopyt. „Ľudia, ale aj firmy sa na to pýtajú. Niektorí občania majú vlastné elektronabíjačky v rodinných domoch, toto by mala byť služba pre tých, čo bývajú v bytoch a nemajú možnosť si elektronabíjačku na auto zadovážiť sami,“ dodal Forgáč.

“Po niekoľkých mesiacoch bezplatného nabíjania sa bude platiť len za spotrebovanú elektrinu,“ dodal Forgáč. Nabíjačky ba mali byť osadené v priebehu budúceho roka.

Žiadosti do 1. októbra

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo historicky prvú výzvu na podporu výstavby začiatkom júla. Obce, mestá, VÚC a nimi zriadené organizácie môžu podávať žiadosti do 1. októbra 2019. Podpora smeruje pre AC nabíjačky s výstupným výkonom menším ako 22 kW.

„Ministerstvo hospodárstva chce významne prispieť k razantnejšiemu rozšíreniu elektromobility. Slovensko je automobilová veľmoc a automobilky postupne prechádzajú na výrobu elektromobilov. Podpora výstavby siete nabíjacích staníc je preto kľúčová pre rozšírenie elektromobilov. Naším cieľom je podpora budovania nabíjacích staníc aj mimo hlavných ťahov,“ dodal minister Peter Žiga.

Trenčín má prvú solárnu nabíjačku

V Trenčíne sa už jedna nabíjacia stanica nachádza. A nie hocijaká. Ide o komerčnú stanicu zo siete Greenway, ktorá má na strede nainštalované solárne panely a pod nimi batérie, ktoré solárnu energiu uskladňujú. Je prvou svojho druhu na Slovensku.

9. septembra 2019
Zdroj: mytrencin.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+