MojElektromobil

Oficiálna premiéra Lancie Ypsilon je naplánovaná až na 14. februára a prípravy sú v plnom prúde. Na internet však už stihli uniknúť zábery, ktoré ukazujú elektromobil Lancia Ypsilon kompletne odhalený. Stalo sa tak pri výrobe reklamného obsahu, ktorý bude značka používať pri svojej oficiálnej komunikácii. Správu priniesol portál motor1.

Nakrúcanie beží a prvá fotografia zadnej časti vozidla je z natáčania v Miláne. Možno to nebol dobrý nápad nakrúcať na veľkom námestí vo veľkom meste…

Lancia Ypsilon
Elektrická Lancia Ypsilon | Zdroj: ANSA agency

Aj keď to spočiatku vyzeralo ako prešľap bezpečnostného personálu, ktorý chránil auto pred zvedavými fotoaparátmi, tak záplava fotografií a videí, ktorá sa cez víkend rozšírila na sociálnych sieťach, nenecháva nikoho na pochybách.

Lancia chcela Talianom poskytnúť neoficiálnu ukážku svojho chystaného modelu. Aby sa o budúcom Ypsilone hovorilo čo najviac a aby sa tak začal začiatok novej éry výnimočnej značky, ktorá sa ešte pred pár rokmi zdala byť odsúdená na zánik.

Zaujímavosťou je, že produkčný model si prekvapivo zachováva mnohé z dizajnových prvkov, ktoré priniesol koncept Lancia Pu+Ra HPE.

Lancia Pu+Ra HPE
Koncept Lancia Pu+Ra HPE | Zdroj: Lancia

Okrem typických proporcií vozidla s dĺžkou niečo vyše štyroch metrov, ktoré nápadne odkazujú na koncernového súrodenca Peugeot e-208, zaujmú jej okrúhle zadné svetlá, ktoré zjavne načerpali inšpiráciu vo svetlách legendárneho modelu Lancia Stratos.

Elektrická Lancia Ypsilon foto

Prednú časť, ktorú sme už videli na niekoľkých fotografiách prototypov, zvýrazňuje nová maska chladiča s osvetlenými LED lamelami.

Lancia Ypsilon
Lancia Ypsilon | Zdroj: ANSA agency

Mohlo by vás zaujímať:

Na fotografiách, ktoré zhotovil čitateľ Alberto Montalbetti neďaleko námestia Piazza Affari v Miláne, si môžete veľmi dobre prezrieť interiér, ktorý prekvapuje stredovým prvkom v tvare disku. Ten taktiež odkazuje na koncept Lancia Pu+Ra HPE.

Obrázky ukazujú prakticky celý dizajn novej Lancie. Technicky Ypsilon vychádza z iných modelov Stellantis Group. Teda napríklad spomínaný Peugeot e-208, či Opel Corsa-e. S nimi zdieľa Lancia platformu (tzv. CMP) a taktiež techniku. Práve uvedené modely prešli čerstvou modernizáciou.

Elektromobil Lancia Ypsilon batéria

Na základe vyššie uvedeného preto môžeme predpokladať aj podobné parametre. Elektrická Lancia Ypsilon bude pravdepodobne vybavená batériou s nominálnou kapacitou 54 kWh a synchrónnym motorom s permanentným magnetom (pre pohon predných kolies) s výkonom 156 konských síl.

O type pohonného ústrojenstva vozidla zachyteného na fotografiách niet pochýb.

Lancia Ypsilon
Elektromobil Lancia Ypsilon | Zdroj: ANSA agency

V roku 2025 by sa mala objaviť aj športová, čisto elektrická verzia HF odkazujúca na slávnu pretekársku históriu značky. Pravdepodobne obdrží pohon všetkých štyroch kolies a elektromotor s výkonom 240 koní. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa očakáva za 5,8 sekundy, samozrejme to ešte nebolo potvrdené. Určite bude zaujímavé sledovať tieto informácie vzhľadom na fámy, že Lancia chce opäť vstúpiť do sveta rallye.

Isté však je, že nielen elektrická Lancia Ypsilon sa bude vyrábať v závode Stellantis v španielskej Zaragoze.

Náš tip
Aké elektromobily nás čakajú v roku 2024? 6. diel
17. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+