MojElektromobil

Plne elektrická štvrtá generácia modelu Mini Cooper E, ktorého predstavenie prebehlo v septembri tohto roka na autosalóne v Mníchove, bola očakávanou novinkou na trhu s malými štýlovými vozidlami.

Nový elektromobil Mini Cooper bude k dispozícii v dvoch verziách. Základná verzia Mini Cooper E pracuje s elektromotorom s výkonom 135 kW, ktorý v spolupráci so 40,7 kWh akumulátorom poskytuje vozidlu dojazd 305 kilometrov podľa WLTP. Vozidlo podporuje AC nabíjanie rýchlosťou až do 11 kW a DC nabíjanie až do 95 kW.

Nový Mini Cooper E cena

Spotreba elektrickej energie podľa cyklu WLTP sa pohybuje medzi 13,8 až 14,4 kWh / 100 km. Cena základnej verzie Mini Cooper E Essential začína na sume 32 260 €. Najvyššia úroveň vybavenia s tradičným názvom John Cooper Works štartuje na 41 487 €.

Mini Cooper Range
Historický prehľad modelmi Mini Cooper | Zdroj: BMW

Vyššia verzia Mini Cooper SE disponuje elektromotorom s výkonom 160 kW a batériou s kapacitou 54,2 kWh, ktorá mu predlžuje dojazd až na 402 km. Cenový odstup od základného modelu je vo výške 4 000 eur, čo znamená základnú cenu od 36 260 €.

Zaujímavú politiku výrobca zvolil ohľadom ponuky farieb. Základnú verziu Mini Cooper E Essential totiž dostanete len v striebornom (bez príplatku) alebo čiernom (+ 611 €) laku. Ak máte vysnívané červené alebo žlté Mini, musíte si pripraviť minimálne 38 228 €. Tieto farby totiž dostanete rovnako za príplatok 611 € až v spojení s výbavovým stupňom Classic.

Mini Countryman

Spolu s modelom Mini Cooper môžeme tento rok očakávať aj plne elektrický Mini Countryman, ktorý medzigeneračne opäť narástol. Základná verzia Mini Countryman E dosahuje výkon 150 kW, zatiaľ čo Countryman SE ALL4 s pohonom všetkých kolies disponuje elektromotorom s výkonom 230 kW.

Mini Cooper a Mini Countryman
Elektrické Mini Cooper a Mini Countryman | Zdroj: BMW

Dojazd podľa cyklu WLTP je 462 km pre Mini Countryman E, resp. 433 km pre Mini Countryman SE ALL4. Cena nového elektromobilu Mini Countryman pre slovenský trh ešte nebola v čase publikácie článku zverejnená. Jeho spaľovacia verzia začína na cenovke 36 960 €.

Mohlo by vás zaujímať:

Konkurencia

Najbližším konkurentom pre nový elektromobil Mini Cooper, ktorý tiež spadá do kategórie štýlového mestského autíčka, je Fiat 500e. Ten prišiel na trh začiatkom roka 2020 a vyrába sa súbežne so svojim hybridným predkom Fiat 500.

Fiat 500e 3+1 (Foto: Fiat)
Fiat 500e | Zdroj: Fiat

O niečo menšie vozidlá mal v ponuke koncern Volkswagen, išlo o známe trojičky z Bratislavy – veľmi obľúbené modely Volkswagen e-up!Škoda Citigo-e iV a Seat Mii electric, posledný menovaný sa však na Slovensku nepredával. Aj tieto modely však už ukončili svoju kariéru a túto jeseň ich miesto v bratislavskom výrobnom závode zaujali väčšie vozidlá Volkswagen Passat a Škoda Superb.

renault 5 prototyp elektromobil
Prototyp Renault 5 E-Tech electric | Zdroj: Renault

Naopak novinku v segmente imidžových malých vozidiel predstavila značka Renault, ktorá budúci rok uvedie na trh nový model Renault 5 E-Tech electric. Ten sľubuje základnú cenu na úrovni približne 25 000 eur.

Náš tip
Najlacnejšie elektromobily na Slovensku: aktuálny zoznam a ceny
9. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+