MojElektromobil

S príchodom nového roku sa mnohým vynárajú otázky, čo nové v oblasti elektromobility tento rok prinesie. Ktoré automobilky chystajú nové elektromobily v roku 2024?

Z roka na rok pribúda viac a viac nových elektrifikovaných vozidiel v ponuke automobiliek. Taktiež rastie úroveň ich elektrifikácie – aj výrobcovia, ktorí boli dlhé roky verní klasickým full-hybridom či mild-hybridom, vo väčšej miere začínajú prechádzať na plug-in hybridy či 100 % batériové elektrické vozidlá.

Nové elektromobily v roku 2024

Prinášame vám prehľad chystaných noviniek z oblasti elektromobility na rok 2024. Prvý diel seriálu bude venovaný automobilkám, ktorých názov sa začína písmenom A až C.

Alfa Romeo

Talianska automobilka chystá nový model Alfa Romeo Milano, ktorý zapadne do kategórie malých SUV. Premiéru výrobca avizuje na apríl 2024.

Alfa Romeo Milano render
Vizualizácia Alfa Romeo Milano | Zdroj: Corriere.it

Presné parametre ešte nie sú známe, ale vzhľadom na to, že pôjde o ďalšieho súrodenca z koncernu Stellantis, nové Milano stojí na rovnakej platforme ako Jeep Avenger, Peugeot e-2008 či Opel Mokka-e. Najviac techniky ale bude zdieľať s ďalším Talianom. Fiat 600e poskytuje maximálny výkon elektromotora 115 kW a krútiaci moment 260 Nm. Energiu mu dodáva lítium-iónový akumulátor s kapacitou 54 kWh (využiteľná kapacita 51 kWh).

Audi

Audi chystá na rok 2024 obmenu svojho čierneho koňa, modelu A6. Po tohtoročnej premiére konkurenčných modelov Mercedes-Benz E a BMW 5 je zrejmé, že Audi nemôže zaspať na vavrínoch s modelom z roku 2018.

Audi A6 e-tron
Audi A6 e-tron | Zdroj: insideevs.com

Na rozdiel od konkurencie však nová generácia Audi A6 bude k dispozícii už len ako elektromobil, zatiaľ čo BMW aj Mercedes-Benz ponúkajú aj spaľovacie verzie s rozličnou úrovňou elektrifikácie pohonu.

Interiér vozidla Audi Q6 e-tron | Zdroj: Audi
Interiér vozidla Audi Q6 e-tron | Zdroj: Audi

Úplne novým modelom v ponuke bude SUV Audi Q6 e-tron. To malo pôvodne prísť na trh už v roku 2022, no jeho príchod sa viackrát odložil. V roku 2024 sa ho však údajne skutočne dočkáme. Audi už zverejnilo aj zábery interiéru produkčnej verzie.

Mohlo by vás zaujímať:

BMW

V priebehu roku 2024 chystá slovenské zastúpenie značky BMW uvedenie novej generácie malého SUV kupé X2, ktoré sa prvýkrát objaví aj v čisto elektrickej verzii pod názvom iX2. Batéria s využiteľnou kapacitou 64,8 kWh poskytuje novému iX2 dojazd 417 až 449 kilometrov podľa cyklu WLTP.

BMW iX2
BMW iX2 | Zdroj: BMW

Veľmi očakávanou novinkou je nové BMW i5 Touring, ktorého predstavenie je naplánované na jar 2024. Pôjde prvé veľké kombi s možnosťou výberu medzi čisto elektrickou verziou, plug-in hybridnou a rovnako aj mild-hybridnou verziou.

BMW 5 Touring
BMW 5 Touring | Zdroj: BMW

Značka BMW v roku 2023 predstavila novú generáciu tradičného radu 5, ktorá historicky prvýkrát prišla aj ako čistý elektromobil pod názvom BMW i5, zatiaľ len s karosériou sedan.

Citroën

Značka Citroën chystá na budúci rok uvedenie na trh svojej kľúčovej novinky – nového modelu ë-C3. Toto vozidlo sa bude vyrábať v Trnave a výrobca sľubuje základnú cenu pod úrovňou 23 000 eur.

Citroen e-C3
Citroën ë-C3

Výkon elektromotora nového modelu Citroën ë-C3 je 83 kW a vozidlo disponuje LFP akumulátorom s kapacitou 44 kWh, ktorý má zabezpečiť dojazd 320 kilometrov podľa metodiky WLTP.

Cupra

V priebehu roku 2024 chystá slovenský importér spustenie predaja nového elektromobilu s karosériou SUV kupé s názvom Cupra Tavascan. O spustení jeho výroby sme nedávno informovali.

Cupra Tavascan | Zdroj: CUPRA

CUPRA Tavascan sa bude vyrábať v dvoch verziách – s výkonom 210 kW (286 k) a 250 kW (340 k). Batéria s využiteľnou kapacitou 77 kWh umožňuje dojazd približne 520 až 550 km.

Model Cupra Born sa po vzore svojho koncernového súrodenca VW ID.3 v lete 2024 dočká faceliftu. Ponuku rozšíri aj nová vrcholná verzia Cupra Born VZ s výkonom cca. 335 koní.

V ďalších dieloch sa dočítate o ďalších automobilkách, ktoré sa chystajú predstaviť nové elektromobily v roku 2024. Budeme pokračovať v abecednom poradí, čo značí, že prehľad výrobcov bude pestrejší – pôjde o výrobcov z až troch rôznych kontinentov.

Náš tip
Aké elektromobily nás čakajú v roku 2024? 2. diel

9. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+