MojElektromobil

Nemecká automobilka Audi na autosalóne v Šanghaji predstavila koncept nového pripravovaného elektromobilu Audi A6 e-tron. Novinka sa v zásade pridŕža jazyka typického pre sériu A6, avšak od základu je postavená na čisto elektrickej platforme Premium Platform Electric (PPE). Téme sa venoval portál InsideEVs.

Prezentovaný bol koncept, no je zjavné, že Audi s novým modelom počíta na 100%. Produkčná verzia elektromobilu Audi A6 e-tron má byť prezentovaná koncom roka 2022, pričom s ostrým spustením predaja sa počíta na rok 2023.

Audi A6 e-tron koncept | Foto: Audi

Rýchle nabíjanie aj lákavý dojazd

Luxusný hatchback bude vynikať vo viacerých smeroch. Od dizajnu a jazdné vlastnosti, cez technológie až po dojazd či rýchlosť nabíjania.

Audi uvádza, že podporovaná bude rýchlosť nabíjania až 270 kW. Za ideálnych podmienok sa tak batéria nabije z 5% na 80% za menej než 25 minút. Už 10 minút strávených na rýchlonabíjačke prinesie dostatok energie na prejdenie 300 kilometrov. Presné technické špecifikácie finálnej verzie sa môžu od konceptu trochu líšiť, no spomína sa 700 kilometrový dojazd (WLTP) a akumulátor s kapacitou 100 kWh. 

Audi A6 e-tron koncept | Foto: Audi

Športové zrýchlenie

Audi A6 e-tron sa pýši pohonom všetkých štyroch kolies, pod kapotou ukrýva 470 koní a z 0 na 100 km/h to zvláda pod štyri sekundy. Na auto s dĺžkou 4,96 m je to určite pozoruhodný údaj. Čo sa týka šírky, tu sa pozeráme na hodnotu 1,96 metra a výška dosahuje 1,44 metra. Automobilka si celkom prirodzene dáva záležať na vysokej efektivite. Koeficient odporu vzduchu sa momentálne zastavil na hodnote 0,22 Cd.

Všetko pôsobí veľmi moderne a pokrokovo. Elektromobil do vienka dostáva Matrix LED svetlomety, ktoré dokážu premietať obraz, zadné svetlá s OLED technológiou či projektory zabudované pod dverami. Tie budú slúžiť na zobrazovanie rôznych informácií ako je napríklad indikátor zmeny jazdného pruhu.

Zaujímavosťou je použitie špeciálneho strieborného laku s vynikajúcimi reflexnými vlastnosťami. V praxi sa to má podpísať na zvýšení efektivity klimatizácie pri dosahovaní požadovanej teploty v interiéry. Automobilka si niektoré informácie nateraz necháva pre seba, no A6 e-tron bude nepochybne plný špičkových technológií.

Audi A6 e-tron koncept | Foto: Audi

Na 95% identický

Na tento zaujímavý prírastok pre rodinu e-tron si budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať. Medzičasom prejde niekoľkými úpravami, no svoj pomerne agresívny dizajn si podľa všetkého zachová. Ukázaný koncept má byť až na 95% identický s produkčnou verziou.

Náš tip
Adrián si kúpil ako prvé auto Audi e-tron: Tesla Model X bola na druhom mieste | Rozhovor
19. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+