MojElektromobil

CUPRA Tavascan je prvé plne elektrické SUV-kupé CUPRA a druhý elektrický model značky po kompaktnom hatchbacku Born, ktorý ako by modelu Volkswagen ID.3 z oka vypadol.

Tentokrát tu ale máme niečo odlišné. Stelesnenie sna značky, ktorá sa chce do roku 2030 transformovať na plne elektrickú. Do roku 2025 značka CUPRA vstúpi do novej éry ďalšími elektrifikovanými modelmi – CUPRA Terramar, CUPRA UrbanRebel a obnoveným aktuálnym modelovým programom.

Aktuálna novinka CUPRA Tavascan zhmotňuje elektrickú víziu značky CUPRA a zostáva verná hlavným črtám štúdie z roku 2019. Tento model, navrhnutý a vyvinutý v Barcelone, sa bude vyrábať v závode Anhui koncernu Volkswagen v Číne.

Na trh bude uvedený v roku 2024 s ročným cieľom viac ako 70 000 predaných áut. Tavascan prináša aj nové výrazové prostriedky dizajnu, ktoré sa uplatnia pri budúcich elektrických modeloch značky.

CUPRA Tavascan | Foto: CUPRA

CUPRA Tavascan využíva modulárnu platformu elektromobility MEB koncernu Volkswagen. Vyrábať sa bude v dvoch verziách s výkonom 210 kW (286 k) a 250 kW (340 k). Výkonnejšia verzia VZ má pohon všetkých kolies dvoma elektromotormi, ktorý zabezpečuje maximálnu trakciu. Základná verzia bude mať poháňané zadné kolesá. CUPRA Tavascan VZ dosiahne s pevným štartom rýchlosť 50 km/h za iba 2,4 sekundy a z 0 na 100 km/h zrýchli za iba 5,6 sekundy.

Batéria s využiteľnou kapacitou 77 kWh umožňuje dojazd približne 520 až 550 km (podľa verzie, predbežná hodnota). Prítomná je v obidvoch verziách Tavascan. Nabitie batérie z 10 na 80 % využiteľnej kapacity, na nabíjacej stanici s jednosmerným prúdom a výkonom 135 kW, má trvať približne pol hodinu.

Efektivitu systému batérie zvyšuje systém tepelného manažmentu, ktorý udržiava optimálnu prevádzkovú teplotu batérie – chladenie aj predohrev batériu vozidla pripojeného k nabíjačke. Pre CUPRA Tavascan je k dispozícii ako príplatkové vybavenie aj tepelné čerpadlo, ktoré efektívnejšie vyhrieva interiér kabíny ako bežné elektrické kúrenie.

CUPRA Tavascan | Foto: CUPRA

CUPRA Tavascan má dĺžku 4644 mm, šírku 1861 mm, výšku 1597 mm a rázvor 2766 mm. Značka vyzdvihuje nastaviteľný podvozok s tlmičmi pruženia Sport DCC, progresívne riadenie a vysoko výkonné pneumatiky namontované na 21-palcových diskoch kovaných z ľahkej zliatiny, ktoré sa majú postarať o jedinečný zážitok z jazdy.

Dizajn má kombinovať viacero princípov. Pri pohľade spredu má CUPRA Tavascan pôsobiť fascinujúcou a tajomne. Pri pohľade zboku zase majú vyniknúť športové proporcie a atletický tvar karosérie a dizajn zadnej časti karosérie je založený na charakteristickom tvare zadných skupinových svetiel.

Digitalizácia predstavuje dôležitý atribút modelu CUPRA Tavascan. Elektrické SUV-kupé má systém infotainmentu s dotykovým displejom 38 cm na palubnej doske, ktorý sa dá individualizovať vo veľkej miere a zahŕňa novo vyvinuté rozhranie človek-stroj (HMI). Okrem toho je pre model CUPRA Tavascan po prvý raz k dispozícii aj ozvučovací systém high-end s 12 reproduktormi, vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Sennheiser.

CUPRA Tavascan | Foto: CUPRA

Bezpečnosť a komfort zvyšuje široké spektrum asistenčných systémov. Nová verzia asistenčného systému pre jazdu Connected Travel Assist využíva dáta z cloudu – najmä pri jazde po zle značených cestách. Komfort pri jazde na diaľnici zvyšuje funkcia automatickej zmeny jazdného pruhu. Parkovacie systémy dopĺňa systém Remote Park Assist na diaľkové ovládanie parkovania zvonka pomocou smartfónu.

Súčasťou vybavenia modelu CUPRA Tavascan je štandardne protikolízny systém Front Assist s detekciou chodcov a cyklistov, prediktívny adaptívny tempomat, rozpoznávanie dopravných značiek, inteligentný rýchlostný asistent prispôsobujúci rýchlosť rozpoznanému limitu, asistent udržiavania jazdného pruhu, monitorovanie mŕtvych uhlov spätných zrkadiel, odbočovací asistent, monitorovanie únavy vodiča, asistent pre bezpečné vystupovanie a inteligentná cúvacia kamera (Rear View eSmart Camera).

Vďaka novému systému Car2x komunikuje CUPRA Tavascan s inými vozidlami v blízkosti, s ktorými zdieľa informácie o prekážkach v premávke, dopravných nehodách, približujúcich sa vozidlách s právom prednostnej jazdy, atď. Vďaka tomu môžu vodiči v predstihu reagovať na nebezpečné situácie.

CUPRA Tavascan | Foto: CUPRA

Online služby CUPRA CONNECT a aplikácia my CUPRA App zabezpečujú prepojenie modelu CUPRA Tavascan s digitálnym svetom. Po prevzatí vozidla má zákazník tri roky bezplatný prístup k online službám ako napríklad dopravné informácie v reálnom čase, online výpočet trasy, dynamické body záujmu alebo plánovanie nabíjania na trase. Pomocou aplikácie My CUPRA App pre smartfóny má zákazník úplnú kontrolu nad svojím vozidlom na diaľku. Môže napríklad sledovať stav vozidla, ovládať nabíjanie, klimatizáciu a kúrenie, ako aj odomknúť a zamknúť dvere.

Digitalizácia prispieva aj k zvýšeniu bezpečnosti posádky modelu CUPRA Tavascan. Integrovaná SIM karta umožňuje funkciu systému celoeurópskeho tiesňového volania eCall.

CUPRA Tavascan | Foto: CUPRA

Cupra Tavascan: Koncept elektrického SUV sa stáva realitou

19.4.2023

Plne elektrické SUV Cupra Tavascan sa po štyroch rokoch od predstavenia konceptu konečne dočká sériovej výroby. Spustená bude ešte pred koncom roka 2023. Informovalo o tom priamo zastúpenie značky Cupra, ktoré na 21. apríla ohlásilo svetovú premiéru spomínaného modelu. Novinka by sa mala zaradiť medzi svojich koncernových príbuzných ŠKODA Enyaq iV či Volkswagen ID.5.

Technické podrobnosti nateraz nie sú oficiálne potvrdené, no v prípade konceptu išlo o platformu MEB, dva elektromotory s celkovým výkonom 300 koní, batériu s kapacitou 77 kWh a dojazd okolo 450 kilometrov. Tieto parametre boli zo strany značky Cupra spomenuté aj počas roka 2022, kedy sme sa dozvedeli, že sériová výroba je stále v hre aj napriek predošlej neistote. Teraz už s absolútnou istotou vieme, že Cupra Tavascan na trh dorazí.

Blízko ku konceptu

Wayne Griffiths, CEO značiek SEAT a CUPRA uviedol, že pôvodný koncept bol vytvorený tak, aby prezentoval model, ktorý je schopný reálne jazdiť po každej ceste sveta. Nejaké zmeny sa síce mali odohrať, no sériový model CUPRA Tavascan potvrdí, že značka zostala verná esencii štúdie z roku 2019. To by inak povedané malo znamenať asi toľko, že sériovo vyrábaný model má veľmi blízko k tomu, čo sme mohli doposiaľ vidieť.

Automobilka si za cieľ stanovila nanovo vynájsť elektrifikáciu a dokázať, že elektrické automobily môžu byť sexy a jedinečne športové. Už o niekoľko dní na podujatí Exponential Impulse v Berlíne uvidíme do akej miery sa tento cieľ podarilo naplniť. Očakávať máme elektrický automobil, ktorý bude racionálny z hľadiska udržateľnosti, no bude mať fascinujúci dizajn, sexy a emocionálny ako nijaký iný automobil doteraz.

Seat Cupra Tavascan: Koncept elektrického SUV s 77 kWh batériou

5. september 2019

Španielská automobilka Seat zverejnila rendery svojho konceptu elektrického SUV Seat Cupra Tavascan. Cupra je u Seatu označenie pre športové verzie jeho automobilov. Okrem vzhľadu exteriéru a interiéru elektromobilu poskytla automobilka aj niektoré jeho špecifikácie. Upozornil server electrek.co.

Seat Cupra Tavascan pravá strana
Foto: SEAT

Dravý dizajn a minimalistický interiér

Koncept má veľmi atraktívny až dravý dizajn aerodynamickými linkami v prednej aj zadnej časti. Zvýrazňuje ho aj šedá metalíza. Predná maska pôsobí futuristický a uprostred predného nárazníku sa nachádza svietiace logo Cupry. Dynamiku vozidla zvýrazňujú aj špeciálne 22-palcové disky kolies.

Interiér je naopak minimalistický. Sedadla v bielom koženom prevedení majú športové krivky. Pred vodičom sa nachádza 12,3-palcový prístrojový displej. V strede palubnej dosky je umiestnený druhý 13-palcový dotykový displej pre multimediálny a navigačný systém.

Veľmi slušný výkon a veľká batéria

O výkon Seatu Cupra Tavascan sa starajú dva elektromotory o celkovom výkone 300 koní. Energiu im dodá batéria s kapacitou 77 kWh. To by malo podľa staršieho štandardu WLTP znamenať dojazd okolo 450 kilometrov. SUV bude využívať elektrickú architektúru MEB od Volkswagenu. Prototyp elektromobilu by mal byť naživo predstavený na autosalóne IAA v nemeckom Frankfurte.

24. apríla 2023
Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+