MojElektromobil

Volkswagen Anhui, ktorého väčšinovým vlastníkom je nemecká automobilka Volkswagen, začal vyrábať svoj prvý model pre európskych zákazníkov – Cupra Tavascan. Cieľom je využiť silné stránky miestneho dodávateľského reťazca v oblasti výroby elektrických vozidiel. Správu priniesol portál cnevpost.com.

CUPRA Tavascan
CUPRA Tavascan | Zdroj: CUPRA

Podľa dnešnej správy denníka Anhui Daily spoločnosť Volkswagen Anhui nedávno spustila výrobu modelu Cupra Tavascan. Ide o SUV kupé s čisto elektrickým pohonom určené na vývoz na európsky trh. Taktiež sa očakáva príchod ďalšieho modelu. Ten bude vyrábaný pod značkou Volkswagen pre čínsky trh a prvý kus zíde z montážnej linky už v tomto roku.

Mohlo by vás zaujímať:

Volkswagen Anhui, spoločný podnik spoločností Volkswagen a Anhui Jianghuai Automobile Group (JAC) založený v roku 2017, je prvým spoločným podnikom spoločnosti Volkswagen v Číne zameraným výhradne na elektrické vozidlá.

V Číne už od zmeny ekonomického modelu

Volkswagen pôsobí v Číne už 40 rokov prostredníctvom dvoch spoločných podnikov SAIC-Volkswagen a FAW-Volkswagen. Tie v minulosti dosiahli významné úspechy. Tieto dva spoločné podniky aktuálne vyrábajú modelový rad elektrických vozidiel Volkswagen ID.

Volkswagen platforma MEB
Platforma MEB | Zdroj: Volkswagen Anhui

Volkswagen Anhui vybudoval tretí závod spoločnosti Volkswagen na výrobu vozidiel s čisto elektrickým pohonom na platforme MEB v Číne. Závod sa začal stavať v apríli 2021 a inštalácia výrobnej linky sa začala v marci 2022.

Už v roku 2019 predstavila Cupra, španielska značka koncernu Volkswagen zameraná na emócie, koncept SUV kupé Tavascan. Ten je založený práve na platforme MEB.

CUPRA Tavascan
CUPRA Tavascan | Zdroj: CUPRA

CUPRA Tavascan sa bude vyrábať v dvoch verziách – s výkonom 210 kW (286 k) a 250 kW (340 k). Prvá sa kombinuje s pohonom zadnej nápravy. Naopak výkonnejšia verzia VZ má pohon všetkých kolies, výkon poskytujú dva elektromotory.

Cupra Tavascan dojazd a batéria

Batéria s využiteľnou kapacitou 77 kWh umožňuje dojazd približne 520 až 550 km (podľa verzie, predbežná hodnota). Prítomná je v obidvoch verziách Tavascan. Nabitie batérie z 10 na 80 % využiteľnej kapacity pri výkone 135 kW, má trvať približne pol hodinu.

CUPRA Tavascan
CUPRA Tavascan | Zdroj: CUPRA

Priamou konkurenciou je najmä Tesla Model Y. Tá kupujúcich bezpochyby zaujme najmä imidžom technologickej značky, ktorým disponuje Tesla.

Do tejto kategórie spadá aj Škoda Enyaq Coupé, ktorý práve prešiel modernizáciou pre rok 2024. Tá mu priniesla väčší dojazd, rýchlejšie nabíjanie aj pružnejšie zrýchlenie. Najmä v športovej verzii RS bude na našom trhu silným konkurentom pre Cupru Tavascan.

Škoda Enyaq iV Coupe RS TEST
Škoda Enyaq RS Coupé

Na rovnakej platforme je postavený aj Volkswagen ID.5. Ten podstúpil rovnaké technologické zmeny ako jeho súrodenec z Mladej Boleslavi.

Náš tip
Test Toyota bZ4X: S plne elektrickým SUV za zážitkami pri vode
2. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+