MojElektromobil

S príchodom nového roku sa mnohým vynárajú otázky, čo nové v oblasti elektromobility tento rok prinesie. Ktoré automobilky chystajú nové elektromobily v roku 2024?

Z roka na rok pribúda viac a viac nových elektrifikovaných vozidiel v ponuke automobiliek. Taktiež rastie úroveň ich elektrifikácie – aj výrobcovia, ktorí boli dlhé roky verní klasickým full-hybridom či mild-hybridom, vo väčšej miere začínajú prechádzať na plug-in hybridy či 100 % batériové elektrické vozidlá.

Nové elektromobily v roku 2024

Prinášame vám prehľad chystaných noviniek z oblasti elektromobility na rok 2024. Šiesty a zároveň posledný diel seriálu bude venovaný automobilkám Toyota, Volkswagen a Volvo.

Toyota

Toyota sa už nejaký čas necháva počuť, že v nasledujúcich rokoch plánuje rozšíriť svoju ponuku o 6 elektromobilov. Ako prvý z nich by mal prísť na trh chystaný bZ3X, ktorého podoba by s nemala veľmi líšiť od konceptu Toyota bZ Compact SUV.

Cenou aj rozmermi sa zaradí pod väčší model bZ4X, koncept meral na dĺžku 4 538 mm, výšku 1 560 mm a šírku 1 888 mm. Zároveň využíval aj ekologické materiály, ako napríklad sedadlá vyrobené z rastlinných a recyklovaných materiálov. Uvidíme čo z toho zostane zachované do produkčnej verzie.

Najmenší a najlacnejší elektromobil Toyota bude zase nadväzovať na Toyota Urban SUV Concept. Ten má predstavovať konkurenciu pre vozidlá ako Volvo EX30, Fiat 600e, či Peugeot e-2008. Očakávaná dĺžka vozidla je približne na úrovni 4,3 metra.

Predchádzajúce diely seriálu:

Volkswagen

Volkswagen rozširuje svoju ponuku elektromobilov priebežne, no na jeseň minulého roka došlo k ukončeniu výroby malého mestského elektromobilu VW e-Up! v Bratislave, kde ho na linke nahradili spaľovacie dvojičky Volkswagen Passat a Škoda Superb. Hoci malý elektromobil v ponuke Volkswagenu mnohým chýba, uvedenie nástupcu modelu e-Up! pod názvom Volkswagen ID.1 je naplánované až na druhú polovicu dekády. Medzi tým sa značka bude snažiť aspoň čiastočne vykryť dopyt po menších elektromobiloch ponukou vozidiel ID.2all a ID.2all SUV, ktoré budú elektrickou alternatívou ku spaľovacím modelom Polo a T-Cross. Ani tých sa však ešte budúci rok nedočkáme.

Volkswagen ID.7
Volkswagen ID.7 | Zdroj: Volkswagen

Dovtedy sa nemecká automobilka skôr bude sústrediť na uvedenie svojich väčších modelov. Limuzína Volkswagen ID.7 síce prišla na Slovensko v rámci predpredaja už na jeseň minulého roka, no jeho skutočné uvedenie na slovenský trh sa udeje najbližší pondelok. Verzia Pro s výkonom 210 kW a akumulátorom s využiteľnou kapacitou 77 kWh je pri objednaní do 31.3.2024 na Slovensku dostupná za akciovú cenu od 51 490 €.

Pre rok 2024 boli vylepšené aj modely ID.4 a ID.5. Ide najmä o technologické zmeny, o ktorých sme informovali v samostatnom článku.

Volkswagen ID. Buzz LWB
Volkswagen ID.Buzz s dlhým rázvorom | Zdroj: Volkswagen

Rodinne založených klientov poteší najmä príchod novinky z rodiny ID.Buzz. Volkswagen avizoval pre rok 2024 uvedenie verzie s predĺženým rázvorom o dodatočných 250 mm a celkovou dĺžkou vozidla 4 962 mm. Vďaka nárastu dĺžky pribudne aj tretí rad sedadiel, čo poteší predovšetkým väčšie rodiny, ktoré na prepravu potrebujú sedemmiestne vozidlo. Spolu s tým dôjde aj k rozšíreniu ponuky pohonu o silnejší motor s výkonom 210 kW a krútiacim momentom vyše 500 Nm, ktorý sa predstavil už v modeli ID. 7.

Volvo

Volvo v týchto dňoch uvádza na slovenský trh nový model EX30, ktorý spadá do segmentu malých SUV. Práve toto vozidlo v uplynulých dňoch dorazilo do bratislavského showroomu. Na Slovensku oficiálna predajná cena Volvo EX30 začína na 37 950 €.

S najvyšším stupňom výbavy Ultra sa však posúva na 49 850 € a keď k tomu ešte pridáme najvyšiu motorizáciu Twin Motor Performance, tak sa dostávame na 52 500 €. Stredná úroveň výbavy vychádza na 40 900 €, avšak po zvolení „strednej úrovne motorizácie“ Single Motor Extended Range sa vyšplhá na 46 700 €. Dojazd sa v tomto prípade ale zvyšuje zo základných 344 km na 480 km.

Koncom minulého roka Volvo začalo aj s výrobou prototypov novej generácie luxusného elektrického sedanu, ktorý sa pravdepodobne bude volať ES90.

Volvo ES90
Štart výroby prototypov nového elektrického  sedanu Volvo | Zdroj: Teknikens Värld

Batéria s kapacitou 111 kWh (využiteľná kapacita je 107 kWh) ponúkne dojazd 600 km. K dispozícii budú dva typy pohonu: dvojmotorový pohon všetkých kolies a jednomotorový pohon zadných kolies. Hoci podľa článku plánuje Volvo údajne začať výrobu modelu ES90 v máji 2024, dostupné bude zrejme až na prelome s rokom 2025.

Aké elektromobily v roku 2024 predstavia iné značky?

Predchádzajúci diel seriálu priniesol očakávané novinky od značiek ŠkodaSmartSuzuki, a Tesla.

Náš tip
Aké elektromobily nás čakajú v roku 2024? 5. diel
16. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+