MojElektromobil

Volvo začalo s výrobou prototypov novej generácie luxusného elektrického sedanu, ktorý sa pravdepodobne bude volať ES90. Správu priniesol portál electrek.

Model V551, ako sa interne nazýva, sa bude vyrábať v Číne. Tieto informácie pochádzajú z interných kanálov spoločnosti Volvo, na ktorej je fotografia tímu V551 hrdo pózujúca vedľa obrovského nápisu “CONFIDENTIAL TOP SECRET” pod transparentom s textom “Volvo Cars V551 First VP Car Celebration”.

Volvo ES90
Zdroj: Teknikens Värld

Volvo ES90 dojazd

O tejto správe pôvodne informoval švédsky portál TeknikensVärld. Uvádzajú sa niektoré technické špecifikácie, ako napríklad rázvor náprav 3 100 mm či pohotovostná hmotnosť 2 600 kg.

Batéria s kapacitou 111 kWh (využiteľná kapacita je 107 kWh) ponúkne dojazd 600 km. K dispozícii budú dva typy pohonu: dvojmotorový pohon všetkých kolies a jednomotorový pohon zadných kolies.

Volvo ES90 dizajn
Vizualizácia možného dizajnu Volva ES90 | Zdroj: Theottle

Podľa článku plánuje Volvo údajne začať výrobu modelu ES90 v máji 2024 (pravdepodobne sa myslí predsériová výroba), ale dostupnosť na showroomoch sa plánuje až v polovici roka 2025.

Špecifikácie modelu ES90 ho radia na stranu prémiových sedanov vyššej strednej triedy na elektrický pohon. Konkurenciu tam zastupujú Mercedes-Benz EQE, BMW i5, či Tesla Model S. Čo sa týka dojazdu, hodnota 600 km sa vzhľadom na kapacitu batérie a predpokladanú hmotnosť vozidla zdá byť celkom realistická. No od jeho overenia v praxi sme samozrejme ešte ďaleko.

Volvo S90
Volvo S90 so spaľovacími motormi je na trhu od roku 2016 | Zdroj: Volvo

Volvo výrazne investuje do elektrifikácie a tento model bude údajne prvým Volvom, ktoré kompletne vyvinul výskumný a vývojový tím spoločnosti v Číne. Hoci sa mnohé elektrické modely Volvo už teraz vyrábajú v Číne, vrátane modelu EX30, či spaľovacieho predchodcu S90, spoločnosť stále prioritne využíva svojich konštruktérov a dizajnérov v domovskom Švédsku.

Náš tip
Galaxy E8: 5-metrový sedan s dojazdom 500 km za menej než 25 000 eur?

 

21. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+