MojElektromobil

Značka začala s predpredajom svojho prvého elektromobilu Galaxy E8 v domovskej Číne. Galaxy spadá pod veľký čínsky koncern Geely, vďaka ktorému má prístup ku širokému portfóliu techniky. Správu priniesol portál electrive.

Karoséria a rozmery

Podľa európskej kategorizácie automobilov by Galaxy E8 u nás spadal medzi vozidlá vyššej strednej triedy. Rozmery nového sedanu Galaxy E8 predstavujú dĺžku 5010 mm, šírku 1 920 mm, výšku 1 465 mm a rázvor 2 925 mm.

Tradičnými zástupcami v tejto triede sú Mercedes triedy E alebo BMW radu 5. Čím však nové Galaxy vyniká, je aerodynamika.

Galaxy E8
Koeficient odporu vzduchu je na hodnote Cx = 0,199 | Zdroj: Geely

Jeho športové línie so skrytými kľučkami dverí, bezrámovými oknami a aerodynamickými ráfikmi mu zabezpečujú jednu z najnižších hodnôt koeficientu odporu vzduchu medzi automobilmi. Hodnota cx je na neuveriteľne nízkej úrovni 0,199. To predstavuje hodnotu o takmer 10 % nižšiu v porovnaní s najnovšou Teslou Model 3.

Základná verzia ponúka motor s výkonom 200 kW a pohonom zadnej nápravy. Silnejšia verzia s pohonom všetkých kolies disponuje výkonom 475 kW. Nový sedan stojí na platforme SEA skupiny Geely (400 V), podobne ako väčšina modelov od sesterskej značky Zeekr z koncernu Geely.

Galaxy E8
Interiér Galaxy E8 | Zdroj: Geely

Rovnako ako jeho koncernový súrodenec Zeekr 007, aj Galaxy bude využívať rýchlo nabíjacie batérie LFP, ktoré Zeekr predstavil pred niekoľkými dňami. Podľa spoločnosti je možné batériu “Golden Brick” nabiť na dojazd 500 km v priebehu 15 minút. Galaxy E8 ponúkne dve batérie s kapacitou 62 kWh a 76 kWh, pričom druhá z nich podľa údajov spoločnosti zaručí dojazd 620 kilometrov.

Galaxy E8 cena

Elektrický sedan E8 začína s cenovkou od 188 000 juanov, čo je menej ako 25 000 eur. S cenou približne 24 300 eur je teda Galaxy lacnejší ako Zeekr 007, ktorý štartuje na sume 229 900 juanov (približne 29 700 eur). Ten však disponuje 800 V architektúrou PMA2+, ktorá je výsledkom vývoja automobiliek Geely a Volvo.

Zeekr 007
Zeekr 007 | Zdroj: Zeekr

Prvé dodávky modelu Galaxy E8 odštartujú v januári 2024.

Spoločnosť Geely predstavila značku Galaxy ako výrobcu prémiových elektrifikovaných vozidiel. Plánované portfólio pozostáva zo štyroch plug-in hybridov s dlhým dojazdom a troch čistých elektromobilov. Prvé tri modely mali byť uvedené už tento rok; avšak E8 zatiaľ zostáva jediným plne elektrickým vozidlom v ponuke.

Náš tip
Na európsky trh vstupuje ďalšia čínska značka. Začína s dvojicou elektromobilov
20. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+