MojElektromobil

Toyota ešte koncom minulého roka ohlásila, že do roku 2030 na trh plánuje uviesť celkovo 30 modelov batériových elektromobilov. Ako súčasť prezentácie vtedy ukázala obrázky niektorých pripravovaných konceptov, medzi ktorými sa objavil aj elektromobil bZ Compact SUV.

Tento model pripomenula aj takmer po roku v súvislosti s vystúpením na autosalóne Los Angeles Auto Show 2022. Ide o ďalší prírastok v rodine bezemisných vozidiel Beyond Zero, kam patrí napríklad aj Toyota bZ4X či očakávaný elektrický sedan Toyota bZ3. Chystá toho ale omnoho viac.

Posilnenie ponuky

Toyota začiatkom decembra 2022 priblížila svoje plány z oblasti európskej elektromobility. Prostredníctvom tlačovej správy potvrdila, že do roku 2026 chce v Európe predávať celkovo šesť elektrických modelov rodiny Beyond Zero (bZ). Treba však povedať, že medzi sľubovanú šestku patrí dnes už predávaný kúsok Toyota bZ4X, takže reálne to znamená, že Toyota chce počas nadchádzajúcich štyroch rokov predstaviť päť nových elektromobilov pre Európu.

Prvú plánovanú novinku máme podľa zástupcu Toyoty očakávať počas roka 2023 a pôjde o bližšie nešpecifikovaného zástupcu kategórie SUV z nižšej strednej triedy. Zdroje z prostredia automobilky podľa portálu InsideEVs prezradili, že by malo ísť o produkčnú verziu konceptu Toyota bZ Small Crossover Concept.

Celkovo by ponuka Toyoty mala pozostávať z menších SUV/crossoverov a troch rozmernejších modelov. Japonská značka sa chce v Európe stať plne elektrickou už v roku 2030, takže výraznejšie zameranie na rozšírenie ponuky batériových elektromobilov dáva zmysel.

Toyota bZ Compact SUV: Pohľad na budúcnosť rodiny Beyond Zero

V prípade elektrického SUV Toyota bZ Compact SUV sa stále pozeráme len na koncept, čo dobre demonštruje aj skutočnosť, že automobilka nezverejnila prakticky žiadne technické podrobnosti. Výnimkou sú základné rozmery: dĺžka 4 538 mm, výška 1 560 mm a šírka 1 888 mm.

Aktuálne sme sa dočkali niekoľkých všeobecných formulácií a ukážku toho, ako by mohol vyzerať ďalší vývoj a rozširovanie vízie pod zastrešujúcim označením „bZ“, teda Beyond Zero. Koncepčný model Toyota bZ Compact SUV Concept bol navrhnutý ako výhradne batériový elektromobil (BEV) s čistým dizajnom. Kombinovať má minimalistický dizajn a vitalitu budúcnosti.

Koncept Toyota bZ Compact SUV | Foto: Toyota

Koncept Toyota BEV Concept predstavuje vozidlo s nulovými emisiami, využívajúce udržateľné a ekologické materiály, ktoré súčasne prináša dynamické jazdné schopnosti, špičkové technológie a štýlový vzhľad. Výrobca spomína aerodynamické prevedenie, futuristický vzhľad a zameranie na využitie pokročilých technológií a ekologické materiály, ako napríklad sedadlá vyrobené z rastlinných a recyklovaných materiálov.

Koncept Toyota bZ Compact SUV | Foto: Toyota

Okrem toho sa tu má nachádza palubný osobný asistent, ktorý zaisťuje prepojenie vodiča a zvyšku posádky s vozidlom prostredníctvom zvukov a svetelných prvkov, ktoré sa presúvajú po kabíne v reakcii na požiadavky či povely predných a zadných pasažierov. To je ale asi tak všetko, čo sme sa o novinke dozvedeli. Samozrejme, že okrem viacerých obrázkov, ktoré zachytávajú jej možnú podobu.

Koncept Toyota bZ Compact SUV | Foto: Toyota

Špekuluje sa, že sériovo vyrábaný elektromobil vychádzajúci z konceptu Toyota bZ Compact SUV ponesie formálne meno Toyota bZ3X. A kedy by k tomu vlastne malo dôjsť? Údajne v roku 2025.

Koncept Toyota bZ Compact SUV | Foto: Toyota
6. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+