MojElektromobil

Toyota Motor Corporation dnes priblížila svoje plány v oblasti elektromobility pre najbližšie roky. Generálny riaditeľ Akio Toyoda počas tlačovej konferencie prezradil, že v rámci značiek Toyota a Lexus je okrem už celkom známeho modelu Toyota bZ4X pripravovaných ešte 15 ďalších batériových elektromobilov. Téme sa venoval portál InsideEVs.

Pripravovaný zástup elektrických vozidiel bol rovno odhalený, avšak len po vizuálnej stránke, a vo viacerých prípadoch išlo o prosté koncepty. Reálne sa preto nedá hovoriť o predstavení pripravovaných vozidiel, pretože sme sa nedozvedeli žiadne technické informácie a taktiež nemožno naisto počítať, že ide o ich finálnu podobu. Skôr to treba brať ako ukážku toho, ako seriózne Toyota pristupuje k elektrifikácii.

V rámci konferencie bolo potvrdené, že Toyota do roku 2030 na trh plánuje uviesť celovo 30 modelov batériových elektromobilov, pričom očakáva, že v danom roku ich predá spolu 3,5 miliónov kusov. Čo sa týka značky Lexus, tá bude v Európe, Číne a v Severnej Amerike plne elektrická najneskôr do roku 2030.

Pripravované elektrické modely Toyota a Lexus | Foto: Toyota

Plno označení, chýbajúce základy

Časť chystanej elektrickej ponuky Toyoty bude spadať do série bZ, známej ako “beyond Zero”, čo primárne znamená, že ide o vozidlá s nulovými emisiami. Pozostávať bude z modelov bZ Compact SUV, bZ SDN, bZ Large SUV, bZ Small Crossover.

K tomu sa pridávajú modely značky Lexus, kam budú patriť Lexus Electrified Sport, Lexus RZ, Lexus Electrified Sedan a Lexus Electrified SUV.

Priamo pod klasickou značkou Toyota, bez prívlastku bZ, sú pripravované Toyota Mid Box, Toyota Micro Box, Toyota Sports EV, Toyota Crossover EV, Toyota Compact Cruiser EV, Toyota Pickup EV, Toyota Small SUEV a Toyota e-Palette.

Pripravované elektrické modely Toyota a Lexus | Foto: Toyota

Sami môžete veľmi dobre vidieť, že všetko sú to všeobecné označenia konceptov, ktoré naznačujú akurát to, do akej kategórie bude dané vozidlo spadať.

V praxi tu budú zastúpené asi všetky tradičné typy áut, od malých mestských elektromobilov, cez veľké SUV a sedany, až po športové a terénne modely. Mihlo sa tu aj niečo, čo vyzerá ako malá dodávka a elektrický mikrobus.

Pripravované elektrické modely Toyota a Lexus | Foto: Toyota

Počas tlačovej konferencie zaznala informácia, že model bZ Small Crossover je navrhovaný pre Európu a Japonsko. Cieľom je dosiahnuť veľmi nízku spotrebu niekde na úrovni 125 Wh/km.

K dvojici elektrických športiakov Lexus zase zaznelo, že z nuly na stovku by sa mali rozbehnú za niečo okolo 2 sekúnd a ich dojazd by mal dosiahnuť 700 kilometrov. Opäť ide o akési hrubé odhady.

Toyota teda reálne neprezrádza prakticky nič o vlastnostiach, cene, dostupnosti, a ani o formálnych názvoch, pod ktorými sa vozidlá budú nakoniec predávať. Jednoducho sme sa dozvedeli, že sa chystá masívne rozšíriť ponuku elektrických modelov, avšak na akékoľvek relevantné informácie si ešte musíme počkať.

Pripravované elektrické modely Toyota a Lexus | Foto: Toyota
Náš tip
Toyota vyrobí dostupný elektromobil s cenovkou do 30 000 dolárov
14. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+