MojElektromobil

Toyota vyrobí cenovo dostupný elektromobil, pri ktorého výrobe spojili sily Toyota s čínskym výrobcom BYD. Bližšie informácie nám prináša electrek.co.

Vstup na trh s elektromobilmi

Je nutné uznať, že v priebehu posledných rokov Toyota pri prechode na plne elektrické vozidlá zaostávala. Dlhé roky sústreďovala svoju pozornosť na alternatívy v podobe vodíkových palivových článkov a hybridných vozidiel. Nakoľko boli plne elektrické vozidlá s batériami u automobilky utláčané na úkor rôznych alternatív, tento segment sa v povedomí Toyoty stiahol do úzadia.

Automobilka začala plne elektrické modely uvádzať len v poslednom období. Aj napriek tomu však proti nim aktívne lobuje a otvorene prezentuje najrôznejšie dezinformácie o elektromobiloch.

Toyota vyrobí cenovo dostupný elektromobil s cenovkou do 30 000 dolárov

Aj napriek odmietavému postoju Toyoty k elektromobilom stále platí, že každý nový elektromobil môže pomôcť plnej elektrifikácií priemyslu, a to bez ohľadu na politiku výrobcu. Toyota sa vzhľadom na vývoj trhu rozhodla uviesť na trh nový, cenovo dostupný malý sedan, ktorý je výtvorom zaujímavého partnerstva s BYD.

Plne elektrické modely Toyota sú tu | Zdroj: electrek.co

O príchode nového modelu informovala aj agentúra Reuters. Toyota motor group uvedie v Číne na trh plne elektrický sedan v priebehu budúceho roka. So žiadosťou o kľúčovú technológiu sa pritom automobilka obrátila na svojho partnera BYD. Cieľom bolo konečne vytvoriť cenovo dostupný  sedan pre „obyčajných“ ľudí.

Srdcom elektromobilu by mali byť batériové články BYD s chémiou LFP. Práve chémia LFP sa v posledných rokoch natoľko zlepšila, že sa používa okrem iného aj v elektrických autobusoch. Čepeľová batéria BYD na seba doslova strhla pozornosť. Práve vďaka nim totiž dokáže Toyota vyrábať cenovo dostupný sedan.

Prostredníctvom čepeľovej batérie sa podarilo automobilke vyriešiť výzvy, ktorým čelila pri vývoji  a výrobe cenovo dostupného elektromobilu  cenovkou do 30 000 dolárov. Zatiaľ sa nepotvrdilo, či automobilka predstaví tento sedan aj mimo Číny.

Hovorca Toyoty sa snažil nekomentovať budúce produkty automobilky. Z pohľadu Toyoty predstavujú batériové vozidlá jednu z ciest, ktorá by mala sprístupniť uhlíkovú neutralitu. Automobilka sa pritom zaoberá výrobou  a vývojom nielen plne elektrifikovaných riešení.

Premiéra tohto cenovo dostupného plne elektrického sedanu by sa mala uskutočniť na autosalóne v Pekingu a stane sa celkovo druhým elektromobilom Toyoty po elektrickom SU V BZ4X, ktoré príde na trh USA v priebehu budúceho roka.

4. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+