MojElektromobil

Toyota na autosalóne v Šanghaji predstavila koncept svojho nového plne elektrického SUV Toyota bZ4X Concept. Ako informuje portál InsideEVs, súčasne ide o vôbec prvý model série bZ (Beyond Zero). Tento názov odkazuje na záväzok bezemisnej prevádzky a postupného dosiahnutia uhlíkovej neutrality.

Prezentovaný koncept vznikol v spolupráci s automobilkou Subaru, preto je vysoko pravdepodobné, že veľmi podobný kúsok uvidíme aj pod touto značkou. Toyota bZ4X Concept vychádza z modulárnej platformy e-TNGA určenej pre batériové elektrické autá.

Toyota bZ4X Concept
Toyota bZ4X Concept | Foto: Toyota

To najlepšie z dvoch stajní

Zástupcovia Toyoty uvádzajú, že novinka v sebe spája legendárnu kvalitu, trvanlivosť a dlhodobú spoľahlivosť, ktorou sa vyznačujú autá tejto značky. K tomu sa majú pripájať jazdné vlastnosti a pôžitok z jazdy typické pre Subaru. Výsledkom má byť jazda, ktorá je veľmi komfortná, no súčasne dynamická.

Ide o konceptuálny model, takže presné technické špecifikácie zostávajú vecou blízkej budúcnosti. Vieme len toľko, že automobilka staví na pohon všetkých štyroch kolies. Elektromobil má na trh vstúpiť už v polovici budúceho roka. Chvíľu si teda budeme musieť počkať na podrobnosti, no čakanie nebude príliš dlhé.

Dovtedy sa môžeme kochať názornou ukážkou exteriéru, ako aj letmým pohľadom do vnútra očakávaného elektromobilu. Toyota uvádza, že pre interiér bol zvolený otvorený koncept. 

Spája sa v ňom štandardné rozmiestnenie jednotlivých prvkov v kombinácii s moderným nádychom. Strednej časti dominuje dotyková obrazovka, ovládacie prvky a zapustený odkladací priestor. 

Prvý zo sedmičky

Toyota v súvislosti s konceptom Toyota bZ4X prezrádza, že pôjde o prvý zo siedmich modelov rodiny bZ. Na trh ich chce celosvetovo dostať do roku 2025. Spolu bude potom ponúkať 15 batériových elektromobilov. 

Náš tip
Toyota má odhaliť elektromobil s prelomovými batériami, nabije sa za 10 minút
20. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+