MojElektromobil

Toyota je jedna z mála automobiliek, ktorá sa do elektromobility nepúšťa vo veľkom. Už pred pár rokmi si stanovili svoju cestu hybridného pohonu a toho sa z veľkej časti držia dodnes. V ponuke síce majú aj plug-in hybrid, na čistý elektromobil stále čakáme. Podľa aktuálnych, ale neoficiálnych správ, by Toyota mohla staviť na novú technológiu, vďaka ktorej by mohla priniesť bezkonkurenčný elektromobil vo viacerých ohľadoch.

Solid-state batérie

Je viac ako jasné, že aj Toyota sa bude musieť pustiť do výroby elektromobilov. Otázne je, kedy svoj prvý model odhalí a zároveň ho pustí do predaja. Podľa správ z neoficiálneho zdroja sa však zdá, že by sme sa mohli dočkať predstavenia už budúci rok. Automobilka má mať zároveň v rukáve prelomovú technológiu, vďaka ktorej by dokázala priniesť skutočne prelomový elektromobil. Jeho dojazd by mohol byť dvojnásobný v porovnaní s tým, čo je dnes bežné a doba nabíjania by mala byť v rádoch minút.

Touto novou technológiou majú byť solid-state batérie. Ide o akumulátory, o ktorých sa už dlhodobo hovorí ako o možných nástupcoch súčasných lítiových batérií. Priniesť by mali množstvo výhod, a to najmä väčšiu energetickú hustotu, výrazne rýchlejšie nabíjanie či taktiež vyššiu bezpečnosť. Každopádne, táto novinka nie je vôbec jednoduchá na realizáciu. Množstvo firiem sa snaží o vytvorenie masovo použiteľnej solid-state batérie, no ešte predtým je nutné prekonať viaceré problémy.

Rýchlejšie nabíjanie

Web Nikkei Asia prišiel s informáciou, že Toyota by v tejto oblasti mohla byť značne popredu a už budúci rok by mohla predstaviť elektromobil postavený na tejto technológií. Zdroj tvrdí, že Toyota má viac ako tisíc patentov v súvislosti so solid-state batériami.  Automobilka chce byť prvá, ktorá príde na trh s elektromobilom s touto novou technológiou už začiatkom aktuálneho desaťročia. Prototyp by mal byť predstavený už budúci rok a do predaja by mal prísť krátko na to. Realisticky ale môžeme očakávať masovú výrobu až v najbližších štyroch až piatich rokoch.

Okrem výrazne vyššie dojazdu je určite zaujímavý údaj o nabíjaní. Dnešné top elektromobily sa dokážu nabiť z 10 na 80% za približne 30 minút. Elektromobil Toyota by mal tento čas znížiť o dve tretiny, teda na asi 10 minút, čo je určite zaujímavé.

14. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+