MojElektromobil

Už to bude týždeň, čo sme prvýkrát počuli o blížiacom sa predstavení prvého elektromobilu Toyota. Informácie ohľadom debutového elektromobilu si automobilka poriadne stráži a tak zverejnili iba prvú fotografiu. Teraz ju dopĺňa druhá a už nezabudli ani zopár základných informácií.

Predstavenie o mesiac

A možno práve preto sa Toyota rozpísala o niečo viac a potvrdila približný dátum predstavenia. Elektromobil bude predstavený na akcii Shanghai Motor Show 2021, ktorá sa uskutoční už budúci mesiac. Konkrétne budú jej brány otvorené od 21. do 28. apríla, avšak novinárske dni začnú o niečo skôr, a to už 19. apríla. Je preto pravdepodobné, že práve toto bude deň, kedy sa dočkáme predstavenia premiérového elektromobilu od japonskej automobilky.

Náš tip
Toyota čoskoro predstaví elektromobil, odhaľuje sa na prvej fotke

V oficiálnej tlačovej správe zanechali aj pár slov k samotným parametrom. Elektromobil Toyota X Prologue bude postavený na novej elektrickej platforme e-TNGA, ktorá má byť ľahko adaptovateľná do rôznych typov áut. Kľúčové prvky v rámci platformy sa nemenia, vďaka čomu je ju možné jednoducho škálovať do rôznych modelov. Pôjde o plnohodnotného zástupcu aj v SUV kategórii, nakoľko môže ponúknuť nielen predný a zadný pohon, ale aj 4×4.

Ku skutočne stručnej tlačovej správe pripojili aj novú fotografiu, ktorá zachytáva už celé auto, ale zakryté plachtou.

Toyota X Prologue elektromobil
Toyota X Prologue | Zdroj: Toyota

Pomalý rozbeh

Sme zvedaví, čo jedna z najskúsenejších automobiliek prinesie. O to viac, keď patria k menšine, ktorá sa väčšej elektrifikácii svojich modelov vyhýbala. Veľké skúsenosti ale majú s klasickými hybridmi, avšak plug-in hybridy dostávajú na trh len veľmi pomaly. Tento rok by sa mala ponuka rozšíriť o Toyotu RAV4 s dojazdom takmer 100 kilometrov v mestskom cykle.

S pribúdajúcim časom sa zdá, že by mohlo ísť o významný model medzi plug-in hybridmi. Automobilka sa tiež dlhodobo venuje vodíku, ktorý ale zatiaľ výrazne neexpandoval. Aj napriek tomu sa vodíkový elektromobil Toyota Mirai dostal na Slovensko .

Náš tip
Toyota RAV4 Plug-in hybrid: Elektrický dojazd takmer 100 kilometrov

Aktualizované: 17. marca 2021


Pôvodný článok z 11. marca 2021

Toyota čoskoro predstaví elektromobil, odhaľuje sa na prvej fotke

Japonská Toyota sa do elektromobilov veľmi nepúšťa. Ako jedna z mála väčších a známych automobiliek stále nemá na trhu ani jeden plne elektrický model. A to sa môže už čoskoro, nakoľko práve zverejnili prvú fotku, s ktorou lákajú na predstavenie čisto elektrického auta.

Žiadne ďalšie informácie ale k fotografii nepripojili, a tak nám nezostáva nič iné iba čakať na avizované predstavenie. To by má byť naplánované na 17. marca, teda už na budúci týždeň. V podstate teda ani nemáme potvrdené, že skutočne pôjde o elektromobil, avšak zverejnená fotografia to potvrdzuje. Na nej môžeme vidieť pravé svetlo a časť prednej masky s logom Toyota. Celá maska je kompletne zaslepená, čo samozrejme naznačuje, že nepôjde o vozidlo s klasickým spaľovacím motorom ale práve elektromobil.

Toyota X Prologue elektromobil
Toyota X Prologue | Zdroj: Toyota

Vozidlo je zatiaľ pomenované ako Toyota X Prologue, no je pravdepodobné, že toto nebude finálny názov. Na druhú stranu, stále môže ísť iba o prototyp, ktorý sa nikdy nedostane do predaja. To by určite bol ten horší prípad, nakoľko na elektromobil od Toyoty čakáme poriadne dlho a na ich debut sme zvedaví. Veríme ale, že sa v blízkej dobe dočkáme aj predajnej verzie. Navyše, daná fotografia bola zverejnená iba na európskych mediálnych kanáloch, čo naznačuje, že by mohlo ísť o výhradne európsky model. Práve tu je na znižovanie emisií najväčší tlak práve zo strany EÚ.

Toyota dlhodobo dominuje v segmente hybridov a postupne začína prichádzať aj s plug-in hybridnými modelmi, ktoré dopĺňajú starší Prius.

17. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+