MojElektromobil

Minister hospodárstva SR na sociálnej sieti avizuje, že je hotový strategický dokument na dekarbonizáciu slovenského priemyslu a životného prostredia. Národná vodíková stratégia má udomácniť využitie tohto plynu na Slovensku a ministerstvo s ním má veľkolepé plány. Dokument zverejní „čoskoro“.

Národná vodíková stratégia

Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) na svojom Facebookovom profile zverejnil video, kde pózuje pred vodíkovým vozidlom Toyota Mirai, ktoré je pravdepodobne prvým vozidlom tohto druhu na Slovensku. Strategický dokument, ktorý má udomácniť vodíkové technológie na Slovensku, minister avizoval už v minulom roku. MH SR s jeho vypracovaním mierne mešká a medzičasom podobný dokument predstavil aj Košický samosprávny kraj (KSK).

V súlade s Národnou vodíkovou stratégiou budú na Slovensku vybudované vodíkové čerpacie stanice pre dopravné prostriedky. Historicky prvé dve takéto „čerpačky“ chce ministerstvo vybudovať už tento rok, pričom počiatočná investícia do nich má byť od 1 do 4 miliónov eur. Vyrastú v Bratislave a v Košiciach.

Vodíková čerpacia stanica Neratovice (ČR) - Foto: FB/Milan Mika
Vodíková čerpacia stanica Neratovice (ČR) a vodíkové auto Hyundai Nexo – Foto: FB/Milan Mika

Okrem budovania čerpacích staníc plánuje ministerstvo vyrábať tento plyn z prebytkov energie z našich jadrových elektrární (v noci). V tomto prípade ide o sivý vodík. Eventuálne, keď bude na Slovensku vyššia inštalovaná kapacita obnoviteľných zdrojov energie, budeme vyrábať tzv. zelený vodík. Vodík chce používať aj na uskladňovanie energie v existujúcej plynovej infraštruktúre.

„Toto je vodíkové auto. Nevyzérá uletene ako z nejakého sci-fi filmu, a to preto, lebo vodík nie je žiadna hudba vzdialenej budúcnosti. Máme to už dnes v takýchto autách. Ministerstvo hospodárstva bude podporovať vodíkové technológie, lebo je to veľmi dobrý spôsob, ako prispieť k dekarbonizácii nášho priemyslu a životného prostredia. Čoskoro predstavíme Národnú vodíkovú stratégiu a našim cieľom je udomácniť vodík na Slovensku.“ hovorí Sulík vo videu na sociálnej sieti.

 

 

23. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+