MojElektromobil

Hoci nedávne porovnanie ukázalo, že na náklady na kúpu a prevádzku elektromobilov sa v porovnaní s alternatívou zo segmentu vozidiel so spaľovacím motorom pomaly vyronávavú, misky váh by sa už čoskoro mohli výraznejšie nakloniť na stranu “zelených áut”. Veľkú časť predajnej ceny tvoria batérie, a práve preto automobilky investujú nemalé peniaze do ich výskumu a vývoja, aby nutné náklady citeľne stlačili smerom dole.

Ako prezrádza koncern Daimler odpoveďou na najbližšie roky by mohli byť takzvané LFP batérie. Lithium-železo-fosfátové akumulátory sú presne tým typom, ktorý je lacnejší na výrobu, čo sa prirodzene odrazí aj na prípadnej predajnej cene celého vozidla. Automobilky k ich nasadzovaniu doteraz pristupovali pomerne opatrne, no postupne začínajú s ich používaním primárne v segmente cenovo dostupnejších modelov, hoci to neplatí vždy.

Zatiaľ len pre lacnejšie modely

Takouto cestou sa však plánuje vydať práve Daimler v najbližších rokoch. LFP batérie chce na začiatok používať v segmente svojich lacnejších vozidiel, respektíve pri modeloch, ktoré budú určené skôr do mestskej premávky a na kratšie trasy. Pri prémiovom segmente, kde zákazníci očakávajú vyšší dojazd nateraz k žiadnym podobným zmenám pristúpiť nechce. 

Ako informuje portál InsideEVs, prvé modely značky Mercedes-Benz s LFP batériami by sa na trh mali dostať v rokoch 2024 až 2025. Konkrétné by malo ísť o dvojicu modelov EQA a EQB. Koncern zatiaľ neprezradil príliš veľa detailov. O aký veľký cenový rozdiel pôjde v praxi nekomentuje. Rovnako tak neprezrádza ani to, ktorá firma by mohla byť dodávateľom nových batérií. Špekuluje sa, že v konečnom dôsledku by mohlo ísť o známeho batériového giganta CATL, s ktorým má koncern Dailmer dohodnutú dlhodobú spoluprácu.

Po LFP batériách siahajú aj ďalší

S používaním LFP batérií pritom začína aj Tesla. Používa ich vo svojich elektromobiloch Tesla Model 3 a Tesla Model Y. Tento krok pravdepodobne spôsobil aj to, že základný Model 3 je aktuálne možné zakúpiť s výrazne vyšším dojazdom, no za pôvodnú cenu. Vo všeobecnosti sa preto očakáva, že cena budúcich modelov značky Mercedes-Benz pôjde citeľne dole. Na detaily si samozrejme ešte budeme musieť chvíľu počkať. 

Náš tip
Oplatí sa viac spaľovák alebo elektromobil? Prepočty hovoria jasne
2. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+