MojElektromobil

Nový elektromobil EQB od Mercedes-EQ sa pozvoľna začína dostávať do predaja. Automobilka totiž začala prijímať objednávky. Zverejnené preto už boli slovenské ceny, ako aj podrobnosti o možnostiach doplnkovej výbavy. Všetky tieto informácie sú dostupné priamo cez oficiálny konfigurátor Mercedes-Benz.

Model EQB je ponúkaný v dvoch verziách: EQB 300 4MATIC a EQB 350 4MATIC. Z pohľadu výbavy ide prakticky o totožný model s dojazdom 419 kilometrov, k rozdielu dochádza len v oblasti výkonu.

EQB 300 4MATIC v výkonom 168 kW sa na Slovensku v základe predáva za 59 526€. Cena EQB 350 4MATIC s výkonom 215 kW začína na 62 292€. K obidvom verziám je ponúkaná špeciálna výbava s označením Edition 1, ktorá za doplatok 8592€ pridáva:

  • balík výbavy úrovne 1
  • Electric Art
  • tepelnoizolačné tmavo tónované sklo
  • vyhrievanie sedadiel pre vodiča a spolujazdca
  • koža nevská sivá s modrou CYBER CUT
  • pozdĺžny držiak na strešný nosič čierny
  • styling AMG
  • 50,8 cm (20″) disky AMG z ľahkej zliatiny s mnoholúčovým dizajnom
  • podlahové rohože pre mimoriadny model

Siahnuť je možné aj po ďalšej doplnkovej výbave, vrátane balíka asistenčných jazdných systémov, balíka konektivity pre navigáciu či balíka ochrany vozidla URBAN GUARD plus.

Cena EQB od Mercedes-EQ | Foto: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EQB oficiálne: Dojazd nad 400 km a 7 sedadiel

Autosalón v Šanghaji odhalil ďalší elektromobil na trhu. SUV Mercedes-Benz EQB ponúkne 7 sedadiel, k európskym zákazníkom dorazí v budúcom roku.

Mercedes-Benz EQB

Značka Mercedes-EQ predstavila plne elektrické kompaktné SUV – EQB – na Mercedes-EQ Night v Šanghaji. Vďaka výrazne zlepšenej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19 v Číne je možná prezentácia pred lokálnym odborným publikom.

Od stuttgatskej automobilky už máme na trhu elektromobily vo viacerých segmentoch. Po SUV strednej triedy EQC, luxusnej dodávke EQV, menšom vozidle EQA a vlajkovej lodi EQS bolo v Šanghaji predstavené 7-miestne SUV nižšej strednej triedy – Mercedes-Benz EQB. Model ponúka dostupnejšiu elektromobilitu pre rodiny.

Nový zástupca rady EQ je po minivane EQV ďalším mimoriadne praktickým elektrickým modelom od Mercedesu. V segmente sa pobije skôr s koncernovou trojičkou Škoda Enyaq, VW ID.4 a Audi Q4 e-tron. Poskytne však dosť priestoru aj 7-člennej rodine (za príplatok v Európe, v Číne v základnej výbave).

EQB má krabicovitý dizajn a rázvor dlhý 2 829 mm. Druhý rad sedadiel bude za príplatok posúvateľný o 14 centimetrov. Tretí rad bude hlavne pre deti alebo ženy, automobilka odporúča tento rad pre osoby s výškou do 165 cm. Bude sklápateľný do roviny a z batožinového priestoru uberie 90 litrov. Po sklopení sedačiek má EQB až 1 700 litrov priestoru na batožinu.

Od svojho spaľovacieho brata Mercedes GLB sa líši napríklad lepšou aerodynamikou – súčiniteľ odporu vzduchu je Cd = 0,28 (0,31 v spaľovacom GLB). Spaľovacie aj elektrické modely tejto triedy sa vyrábajú na spoločnej platforme MFA2.

Akú má EQB techniku?

Prvá predstavená verzia Mercedes-Benz EQB 350 4MATIC (na fotografiách) ponúka pohon všetkých kolies cez dva elektromotory s celkovým výkonom 215 kW (292 koní). Rozmery vozidla sú 4 684 × 1 834 × 1 667 mm (D x Š x V).

Jej batéria s využiteľnou kapacitou 66,5 kWh je totožná s batériou menšieho modelu EQA, ktorý sme pred pár dňami otestovali. EQB ponúkne dojazd 419 kilometrov s priemernou spotrebu pre túto konkrétnu verziu 19,2 kWh / 100 km. Model podporuje DC nabíjanie do výkonu 100 kW a AC nabíjanie do výkonu 11 kW, čo je štandardom medzi elektromobilmi.

Mercedes-Benz EQB (Foto: Mercedes)
Mercedes-Benz EQB (Foto: Mercedes)


Podpora funkcie Plug&Charge (v tomto prípade Mercedes Me Charge) umožní intuitívny nabíjací proces, teda automatické spustenie nabíjania po zapojení konektora bez nutnosti autorizácie. Väčšina elektromobilov dnes túto funkciu nepodporuje.

Ďalšou vychytávkou je inteligentná navigácia s takzvanou “elektrickou inteligenciou”. Vozidlo pred príjazdom na nabíjačku upraví teplotu batérie na optimálnu hodnotu. Navigácia optimalizuje trasu podľa zostávajúceho dojazdu a ECO asistentu poskytne dáta, aby mohlo vozidlo čo najefektívnejšie riadiť rekuperáciu.

Ako sa vám páči nový Mercedes-Benz EQB? Dajte nám vedieť v komentári. Vo videu začína prezentácia EQB v čase 32:44 min.

30. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+