MojElektromobil

S príchodom nového roku sa mnohým vynárajú otázky, čo nové v oblasti elektromobility tento rok prinesie. Ktoré automobilky chystajú nové elektromobily v roku 2024?

Z roka na rok pribúda viac a viac nových elektrifikovaných vozidiel v ponuke automobiliek. Taktiež rastie úroveň ich elektrifikácie – aj výrobcovia, ktorí boli dlhé roky verní klasickým full-hybridom či mild-hybridom, vo väčšej miere začínajú prechádzať na plug-in hybridy či 100 % batériové elektrické vozidlá.

Nové elektromobily v roku 2024

Prinášame vám prehľad chystaných noviniek z oblasti elektromobility na rok 2024. Druhý diel seriálu bude venovaný automobilkám, ktorých názov sa začína písmenom D až H.

DS Automobiles

Nie je tajomstvom, že každý model DS od roku 2019 je vybavený elektrifikovaným pohonom. Možno sa dá povedať, že mali trochu náskok. Ich plne elektrickú éru odštartoval model DS 3, ktorý prišiel aj ako čistý elektromobil.

Na rok 2024 sa očakáva predstavenie čisto elektrickej verzie aj v prípade modelu DS 4. Hoci automobilka bola v otázke konkrétnych údajov zdržanlivá, šepká sa, že DS 4 EV bude skonštruovaný na platforme EMP2. Model DS 4 E-Tense je aktuálne na slovenskom trhu dostupný so spaľovacími motormi, aj ako plug-in hybid. Ten sme na jar otestovali na vlastnej koži.

ds 4 electric
DS 4 Electric | Zdroj: DS Automobiles

DS tiež plánuje uviesť na trh úplne nové vozidlo na platforme STLA Medium. To by malo predstavovať úplne prvý model koncernu Stellantis postavené na tejto novej platforme. Pripravovaný model sa bude pýšiť batériou s kapacitou až 104 kWh a dojazdom približne 700 km.

Fiat

Fiat sa elektromobilite dlho vyhýbal, resp. svoj prvý elektrický model 500e ponúkal len za veľkou mlákou. V druhej generácii však konečne zavítal aj do Európy.

Po malom imidžovom elektromobile Fiat 500e výrobca predstavil aj jeho väčšieho súrodenca s označením Fiat 600e. Ten práve v týchto dňoch vstupuje na slovenský trh s cenou od 35 490 €. Zaujímavosťou je, že automobilka Fiat vstúpila s novým modelom na slovenský trh práve v čisto elektrickej verzii, spaľovacie ho budú nasledovať až dodatočne.

Fiat 600e
Fiat 600e | Zdroj: FIAT

FIAT 600e je vybavený lítium-iónovým akumulátorom s kapacitou 54 kWh (využiteľná kapacita je 51 kWh). Ten poskytuje elektromobilu dojazd 374 až 434 kilometrov v kombinovanom cykle podľa WLTP. Výrobca však zároveň sľubuje dojazd až 600 km v mestskom cykle.

Oba modely 500e aj 600e sú však kritizované pre ich relatívne vysokú cenovku, keďže sa snažia cieliť skôr na prémiový segment ako imidžové vozidlá. Fiat chystá predstaviť aj cenovo dostupnejší ľudový elektromobil, ktorý bude využívať technológie z nového Citroënu ë-C3. Ten disponuje elektromotorom s výkonom 83 kW a LFP akumulátorom s kapacitou 44 kWh, ktorý má zabezpečiť dojazd 320 kilometrov podľa metodiky WLTP.

Fiat Centoventi
Fiat Centoventi | Zdroj: FIAT

Malo by ísť o ideového nasledovníka vozidiel Panda. Dizajn pripravovaného elektromobilu by mal nadväzovať na koncept Fiat Centoventi z roku 2019.

Mohlo by vás zaujímať:

Ford

Spojenectvo s koncernom Volkswagen prinesie Fordu konečne prvé ovocie. Model Explorer sa dočká novej, čisto elektrickej generácie postavenej na platforme MEB. Pôjde tak o vzdialeného bratranca Volskwagenu ID.4. Elektrický pohon však pochádza z vlastného vývoja automobilky Ford. Ten sľubuje vysoký krútiaci moment až 1 000 Nm a dojazd 480 km. Explorer sa má konečne dočkať zahájenia výroby na jar tohto roka.

explorer
Ford Explorer | Zdroj: Ford

V krátkom časovom slede sa má ukázať aj jeho verzia SUV-kupé, o jej názve sa však zatiaľ len špekuluje.

Honda

Japonská automobilka práve včera na veľtrhu CES 2024 v Las Vegas v štáte Nevada predstavila novú koncepciu prístupu ku elektromobilite. Základnou myšlienkou tohto prístupu sú tri smery:

  • tenké – rozšírenie dizajnového potenciálu vrátane úpravy s nízkou výškou vozidla a dosiahnutie vynikajúcich aerodynamických vlastností využitím „tenkej“ špecializovanej platformy pre EV na vytvorenie nízkej výšky podlahy
  • ľahké – dosiahnutie športovej jazdy a výkonnosti elektrickej energie, ktoré popierajú zaužívané predstavy ľudí o EV
  • múdre – uplatnenie originálnych softvérovo definovaných produktov s využitím doterajších poznatkov spoločnosti a múdrejších automobilov vďaka rozvoju inteligentných technológií
Honda 0 Series Space Hub
Honda 0 Series Space Hub | Zdroj: Honda

Ešte predtým však na slovenský trh zavíta elektromobil s krkolomným názvom Honda e:Ny1. V priebehu minulého roka sa začal predávať v západnej Európe, základná cena v Nemecku štartuje na sume 47 590 €. Dá sa očakávať, že na slovenskom trhu bude vozidlo o niečo lacnejšie.

Honda e:Ny1
Honda e:Ny1 | Zdroj: Honda

Pôjde tak zatiaľ o jediný elektromobil v ponuke značky Honda, keďže malé mestské elektrické vozidlo Honda e počas minulého roka ukončilo svoju púť. Iný elektromobil v ponuke Honda zatiaľ nemá.

Hyundai

V roku 2024 do predajní dorazí prvý športovo ladený elektromobil Hyundai IONIQ 5 N, ktorý disponuje výkonom až 650 konských síl, pohonom 4×4, zrýchlením z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy a maximálnou rýchlosťou 260 km/h.

Hyundai IONIQ 5 N | Zdroj: Hyundai

Vo svetovej premiére príde aj úplne nový, plne elektrický model malého mestského vozidla. Viac informácií o tejto novinke Hyundai poskytne v prvej polovici roka 2024.

V ďalších dieloch sa dočítate o ďalších automobilkách, ktoré sa chystajú predstaviť nové elektromobily v roku 2024. Budeme pokračovať v abecednom poradí.

Prvý diel priniesol očakávané novinky od automobiliek Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroën a Cupra.

Náš tip
Aké elektromobily nás čakajú v roku 2024? 3. diel
10. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+