MojElektromobil

S príchodom nového roku sa mnohým vynárajú otázky, čo nové v oblasti elektromobility tento rok prinesie. Ktoré automobilky chystajú nové elektromobily v roku 2024?

Z roka na rok pribúda viac a viac nových elektrifikovaných vozidiel v ponuke automobiliek. Taktiež rastie úroveň ich elektrifikácie – aj výrobcovia, ktorí boli dlhé roky verní klasickým full-hybridom či mild-hybridom, vo väčšej miere začínajú prechádzať na plug-in hybridy či 100 % batériové elektrické vozidlá.

Nové elektromobily v roku 2024

Prinášame vám prehľad chystaných noviniek z oblasti elektromobility na rok 2024. Piaty diel seriálu bude venovaný automobilkám Škoda, Smart, Suzuki, a Tesla.

Škoda

Škoda už dlhodobo komunikuje svoje veľké plány v oblasti elektromobility. Ku aktuálne predávanému jedináčikovi Škoda Enyaq čoskoro pribudne viacero úplne nových zaujímavých modelov. Automobilka približne v polovici minulého roka ohlásila príchod štyroch úplne nových modelov, jedným z nich je práve Škoda Elroq.

elroq
Dizajnová predloha modelu Elroq | Zdroj: Škoda

V porovnaní s Enyaqom bude kratší, očakáva sa dĺžka približne 4,5 metra. Veľkosťou bude alternatívou ku spaľovaciemu modelu Škoda Karoq, no presné parametre ešte nepoznáme. Elroq už koncom minulého roka nabehol na výrobnú linku v Mladej Boleslavi v rámci ladenia výroby pri produkcii takzvanej overovacej sére. Nový Elroq by mal byť predstavený už počas tohto roka. Pôjde o prvý z pripravovaných elektromobilov, ktorý obohatí ponuku automobilky.

Smart

V roku 2019 koncern Daimler oznámil založenie spoločného podniku s čínskou automobilkou Geely. Dohoda zahŕňala nový výrobný závod v Číne, v ktorom sa začne výroba novej generácie vozidiel značky Smart. Už v roku 2021 automobilka na autosalóne v Mníchove predstavila prvý koncept tohto partnerstva s názvom Concept #1. Avšak napriek svojej histórii v oblasti produkcie vozidiel segmentu A (supermini) sa Smart nebojí pustiť aj do výroby väčších automobilov.

smart #3
Smart #3 | Zdroj: Smart

Automobilka predstavila minulý rok ďalší z výsledkov kooperácie s čínskym partnerom. Ide o historicky najväčšie vozidlo značky Smart, svojimi rozmermi zapadá medzi SUV segmentu C (kompakty). Ponuka obsahuje dve verzie, štandardnú s elektromotorom s výkonom 200 kW a športovú verziu Brabus s výkonom 315 kW. Oba varianty sa kombinujú so 66 kWh akumulátorom. Uvedenie vozidla na európsky trh sa plánuje už začiatkom tohto roka.

Mohlo by vás zaujímať:

Suzuki

Suzuki avizovalo, že do konca tohto desaťročia by sme sa mali dočkať predstavenia piatich plne elektrifikovaných vozidiel. Potešili aj správy o príchode elektrickej verzie malého off-roadového vozidla Suzuki Jimny. Ako historicky prvý elektromobil značky Suzuki však uvidíme iné vozidlo.

suzuki evx
Koncept Suzuki eVX | Zdroj: Suzuki

Pripravované SUV má vychádzať z koncepotu Suzuki eVX. Ten je dlhý 4,3 m, 1,8 m široký a 1,6 m vysoký. Sériovo vyrábaný elektromobil má disponovať akumulátorom s kapacitou 60 kWh, čo by malo zabezpečiť dojazd cca. 550 kilometrov. Vypočítaval sa však podľa indického jazdného cyklu MIDC, ktorý je odlišný od európskeho WLTP. Pôvodne nebolo isté, či bude tento model uvedený aj na európsky trh, avšak testovacie jazdy zamaskovaných prototypov v Alpách napovedajú, že sa ho dočkáme aj u nás. K uvedeniu na trh by však malo dôjsť až niekedy na prelome rokov 2024 a 2025.

Tesla

Tesla síce len v uplynulých dňoch uviedla na domáci trh inovovaný Model 3 Highland, čoskoro nám predstaví ďalšie novinky. Keďže Model Y a Model 3 zdieľajú veľa rovnakých dielov, očakávame, že pripravovaný facelift Modelu Y v roku 2024 prinesie podobné inovácie, aké sme videli v prípade Modelu 3. Očakáva sa, že Tesla Model Y prejde aj dizajnovo podobnými zmenami ako v prípade Modelu 3. Konkrétne ide o prednú časť so štíhlejšími svetlometmi, hranatejším dizajnom a novým dizajnom kolies. Vzadu by mal Model Y dostať nové zadné svetlá v tvare písmena C a jednoduchší zadný nárazník. Informácie o modernizácii techniky zatiaľ známe nie sú.

tesla model y facelift
Uniknuté zábery Tesla Model Y facelift 2024 | Zdroj: reddit, používateľ Mimiii85

Novinku na americkom trhu predstavuje dlho očakávaný Cybertruck. Hoci oficiálne stránky výrobcu v európskych mutáciách ho taktiež prezentujú, vzhľadom na konštrukciu pick-upu Tesla Cybertruck však ťažko povedať, či sa vôbec niekedy oficiálne dostane do Európy. A či v takom prípade dostane homologizáciu ako osobné vozidlo kategórie M1. Vysoko pravdepodobne budú problematické najmä jeho ostré hrany, ktoré v prípade stretu so zraniteľným účastníkom cestnej premávky môžu pôsobiť fatálne. Rovnako jeho obrovská hmotnosť a rozmery vysoko presahujú európsky štandard.

Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck | Zdroj: Tesla

V ďalších dieloch sa dočítate o ďalších automobilkách, ktoré sa chystajú predstaviť nové elektromobily v roku 2024. Budeme pokračovať v abecednom poradí.

Posledný, šiesty diel zo série prinieiel očakávané novinky od značiek Toyota, Volkswagen, a Volvo.

Náš tip
Aké elektromobily nás čakajú v roku 2024? 6. diel
15. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+